Kapat

Hikaye (Öykü) Unsurları

Hikaye Unsurları Hakkında Bilgi

Romanlara göre daha kısa bir anlatıma sahip olan, karakter bakımından az sayıda diyebileceğimiz ve yoğun olarak diğer anlatı türlerinden ayrılan yazılara hikaye (öykü) denilmektedir. Hikayeler romanlara göre daha kısa olan bir anlatım özelliği taşımaktadır.

Hikaye (öykü) içinde gerçek veya hayali olay, durumlar yazı geçebilmektedir. Rus edebiyatında öncüleri; Çehov, Gogol, Dostoyevski, Turgenyev sayılabilir. Türk edebiyatında ise; Ömer Seyfettin, Sait Faik Abasıyanık gösterilebilir.

Hikaye (öykü) kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Durum ve olay örgüsü olarak ülkemizde ve dünyada örnekleri verilmektedir. İtalyalı Giovanni Boccaccio’un adlı yazarın Decameron adlı eseri öykü türünde verilen ilk eser olarak kabul edilmektedir.

Hikayenin(Öykünün) Unsurları Kaça Ayrılır? Nelerdir?

Hikayenin beş ana unsuru vardır. Bu beş unsur aşağıdaki gibidir:

Olay:

Öykü (hikaye) içinde yaşanılan durum veya olaydır.

Yer:

Hikaye içinde geçen çevrenin, mekanın veya bulunan yerdir.

Zaman:

Hikayenin anlatıldığı bir tarihin, zamanın veya bir zaman kesitidir.

Kişiler:

Yazarın olay veya durumunu anlattığı hikaye karakterleri veya başından geçen insanlardır.

Dil ve Anlatım:

Hikayenin olayı, zamanı, kişileri ve yeri kadar dil ve anlatımı önemlidir. Dil ve anlatım olarak hikaye (öykü) içinde yalın, açık, akıcı ve günlük konuşma dili kullanılır. Atasözü ve deyimlerden de yararlanılması faydalı olur.

0 1 1 1 1 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
5N1K Soruları Hakkında Bilgi
5N 1K Soruları Nelerdir?

Bir haber yazısı veya bir yazı oluştururken 5N 1K soruları ile oluşturulmasına özen gösterilir. Özellikle gazetecilerin sıklıkla başvurduğu 5N 1K...

Kapat