Kapat
6.Sınıf Edebi Türler ve Söz Sanatları Online Sorular

İnsanlık çeşitli duygu ve düşüncelerini diğer insanlara anlatmak için sözlü veya yazılı olarak anlatmaya çalışmıştır, çalışmaya da devam etmektedir. Bu duygu ve düşünceleri aktarmak içi edebi türler başlığı altında toplanıyoruz. Bu edebi türler; düz yazı ve şiir türünde olmak üzere iki gruba ayrılabilir.

Uyak ve ahenk olmadan duygularımızı aktarmamıza düz yazı aracı olmaktadır. Düz yazı türleri de bildirme, olay, düşünce olarak üç kısma ayrılmaktadır. Bildirme yazılarında edebi kaygı olmaksızın, iletişim öğelerini harekete geçirmek amaçlanmaktadır. Birbirimiz ile olan iletişimimizi, bir konu hakkında okuyucuları bilgilendirmesini örnek gösterebiliriz.

Şiir türü ise; lirik, epik, satirik, didaktik ve pastoral olmak üzere beş ana grupta incelenebilir. Aşk ve sevgi konularını işleyen şiirlere lirik, kahramanlık ve destansı şiirlere epik, öğretici ve bilgilendirici şiir türüne didaktik, doğa ve çobanlık konularını işleyen türe ise pastoral ve eleştiri içeren şiirlere de satirik şiir ismi verilmektedir.

Edebi Türler ve Söz Sanatları Testi Çöz

Başla
Tebrikler - Edebi Türler ve Söz Sanatları Testi Çöz adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
6Son
Geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir