Kapat
8.Sınıf Deyimler ve Atasözleri Online

Kalıplaşmış söz öbeklerini günlük hayatımızda sıklıkla kullanmaktayız. Acılarımızı, duygularımızı anlatırken önceden söylenmiş, bildiğimiz kalıplaşmış sözcükleri kullanmaktayız. Deyimler de bu şekilde bir durumu daha iyi anlatmak ve ifade etmek için kullanılmaktadır.

Deyimlerin amacı bize nasihat vermek değil, sadece belli bir durumu en iyi şekilde ifade etmek diyebiliriz. Acıktığımızda “karnım acıktı” demek yerine “karnım zil çalıyor” cümlesini kurarız. O anki durumumuzu çok iyi ifade eder. Tabii ki, kalıplaşmış sözleri, deyimleri veya atasözlerini aynı kültürde yaşamış insanlar arasında anlam kazandığını söylemem gerekiyor.

Atasözleri de deyimler gibi kalıplaşmış sözlerdir. Atalarımızın yaşanmışlıkları ve ders aldıkları olaylardan yola çıkılarak söylene gelmiştir. Atasözleri öğüt vermektedir, mecazlı atasözleri olduğu gibi gerçek anlamlı atasözleri de mevcuttur. Testimizi çözdükten sonra hatalı olduğunu düşündüğünüz ve net bir şekilde cevaplayamadığınız soruları iletişime geçerek bizlere bildirebilirsiniz.

8. Sınıf Türkçe Deyimler ve Atasözleri

Başla
Tebrikler - 8. Sınıf Türkçe Deyimler ve Atasözleri adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir