Kapat
8.Sınıf Fiilde Çatı

Öğrencilerime anlatırken genellikle bir ev örneği ile anlatmaya çalıştığım. Bu yolla “Fiilde Çatı” konusunu iyice kavradıklarını gördüm ve evin çatısında özne, nesneye; temelinde fiil sözcüğüne yer vererek akıllarında konunun somutlaşmasını sağlamaya çalışırım hep. Fiilde çatı aslında tamamen cümlenin fiilinin (yargısının) özne ve yüklem ile olan ilişkisine verilen bir addır.

Adı üzerinde fiilde çatı olduğundan isim kökenli yargılar içeren cümlelerde çatı özelliği aranmamaktadır. Bu yüzden isim kökenli cümlelerde fiilde çatıya yer veremeyiz.

Fiilde çatı ikiye ayrılır:

Nesne ve yüklem ilişkisine göre fiiller ve özne ve yüklem ilişkisine göre fiiller. Öznesine göre etken, edilgen, dönüşlü, işteş; nesnesine göre geçişli, geçişsiz, oldurgan ve ettirgen olmak üzere alt başlıklara ayrılmaktadır. Konu testine alt kısımdan kolaylıkla ulaşabilir, doğru ve yanlışlarınızı anlık olarak görebilirsiniz.

8. Sınıf Türkçe Fiilde Çatı

Başla
Tebrikler - 8. Sınıf Türkçe Fiilde Çatı adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir