altınşehir escort

Kapat
8.Sınıf Paragrafta Anlam

Her denemede olduğu gibi Türkçe sorularının büyük bir kısmını paragraf soruları oluşturmaktadır. Uzun görülen paragraf soruların zor olduğu söylenmek, ön yargı ile soruların çözümlenmesine başlanıldığı için sorularda yanlışlık yapılabilmektedir. Halbuki, paragraf soruları uzun ve ezbere dayalı olmadığı için soru metninin bizden istediği cevabı bulmamız daha kolay olmaktadır.

Paragrafın ana düşüncesi, yardımcı düşüncesi ve paragrafı oluşturan cümlelerden birinin anlatımı bozması veya anlatım ile alakası olmaması gibi birçok soru sorulmakta, soruların cevaplarını bulmamız istenmektedir. Ana düşünce, paragrafın genellikle ilk veya son hecesinde kendisini göstermektedir. Çok olmamakla beraber, ara ara paragrafın geneline yayılabilmektedir.

Yardımcı düşünce de ana düşünceyi desteklemek için paragrafta en az iki yardımcı düşünce ile ana düşünceyi destekleyici ifadeler kullanmaktır. Ana düşünce, bize aktarılmak istenilen düşünceyi verir. Yardımcı düşünce de paragrafta destekleyici ifadeler ile ana düşünceye sahip çıkmaktadır.

Paragrafın başlığı ise konunun tümünü içeren ve bahsedilen konu ile alakalı olan kısa, tüm paragrafı özetleyen ve anahtar fikirleri belirten kısa sözcük grubudur. Paragraf testini çözün ve yanlışlarınızı görün. Başarılar dilerim…

8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam

Başla
Tebrikler - 8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
1 1 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir