Kapat
8.Sını Şiir Bilgisi Online Çöz

Bir şiiri anlamak ve onu en iyi şekilde ifade etmek, yazmak için belli bir kurallar zinciri vardır. Düzyazı türüne göre daha sanatlı ve kurallı olan şiirler, asırlar boyunca varlığını sürdürmüş ve birçok medeniyette en etkili edebiyat alanı olmuştur. Eski Yunan’dan gününüze kadar birçok başkalaşım geçirmiştir.

Medeniyetler arası kültür aktarımı, farklılığı da şiirde kendini göstermiştir. Bazen bir sevgiliye, bazen kızılan birisine eleştiri olarak veya bir konuyu öğretmek amacı gütmüştür şiir. Bizim kültürümüzde ve Fars kültüründe şiir bir hayli önem kazanmıştır. Osmanlı zamanında Divan edebiyatı ile yükselişi yakalamış ve birçok eser verilmiştir. Cumhuriyet ile kurallı ve zor bir bütünlüğe sahip şiir, daha basite ve az kuralla birçok kesime hitap eder hale gelmiştir.

Şiirler, lirik(aşk), didaktik(öğretici), pastoral(doğa ve çoban), satirik(eleştiri), epik(yiğitlik, kahramanlık) gibi başlıklara ayrılmaktadır. Kafiye(uyak) dediğimiz sistem ile şiirin mısralarının sonlarında uyuma özen gösterilmektedir. Yarım ses benzerliğine yarım uyak, iki ses benzerliğine tam uyak, üç veya daha fazla ses benzerliğine ise zengin uyak denilmektedir. Testi anlayarak çözmeniz için konu tekrarı yapmanızda fayda vardır.

8.Sınıf Şiir Bilgisi Testi

Başla
Tebrikler - 8.Sınıf Şiir Bilgisi Testi adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir