Kapat
8.Sınıf Sözcükte Anlam Testi

Sözcükte anlam konusu bizim eğitim hayatımız boyunca veya günlük hayatımızda tekrar etmemiz gereken konuların başında gelmektedir. Konuşurken, yazarken bir sözcüğün anlamını bilmek, ne anlamda kullanıldığını öğrenmek cümleleri daha iyi anlamamızı sağlar. 8.sınıf öğrencileri için öğrenilmesinin ve kavranmasının zorunlu olduğu konulardandır sözcükte anlam.

Gerçek, mecaz ve terim anlamlı kullanıma sahip sözcükler sıklıkla tüm hayatımız boyunca bizi takip edecek ve her zaman anlamadığımızda bize sıkıntılar çıkarabilecektir. Sözcükler arası anlam ilişkilerinde zıt anlamlı, eş anlamlı, eş sesli ve somut, soyut vb. sözcüklerde testlerde sıklıkla karşımıza çıkacaktır.

Atasözleri, deyimler ve kalıplaşmış sözcükler, dolaylama, vecizeleri de bu konu içinde öğreneceğiz. Güzel bir şekilde ifade etmek için bir sözcüğü birden fazla sözcükle aktarmaya dolaylama denilir. Dolaylamaya çeşitli örnekler sıralanabilir. Yavru vatan(KKTC), bacasız sanayi(Antalya), file bekçisi(kaleci), meşin yuvarlak(futbol topu) gibi kullanımlar dolaylama örneklerinde sıklıkla kullanılır.

8. Sınıf Türkçe Sözcükte Anlam

Başla
Tebrikler - 8. Sınıf Türkçe Sözcükte Anlam adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir