altınşehir escort

Kapat

Anıttepe 5.Sınıf ”Ali Kuşçu” Günlük Planı

Ali Kuşçu Dinleme Metni

Semerkant’ta sıcak bir günde dünyaya gözlerini açan Ali kuşçu, babasının Uluğ Bey’in Şahincibaşı olması sebebiyle kuşlarla pek haşır neşir bir çocukluk geçirmişti. Aile boyu kuşlara olan iletişiminden dolayı Ali Kuşçu adını almış ve hep böyle anılır olmuştur. Uluğ Bey’in himayesinde sarayda büyüyen, orada eğitim gören bir gençlik geçirmiştir.

Uluğ Bey, bilime ve eğitime çok büyük önem veren bir devlet adamıdır. Bilime olan sevgisi Ali Kuşçu’nun dikkatini çekmiş, Uluğ Bey’den çok basamaklı, dört işlem gibi konuları küçüklükten öğrenmiştir. Ali Kuşçu, matematik ve astronomi ile çok ilgileniyor ve merakla bu konuların peşini bırakmıyordu. Uluğ Bey’in ölümü ile Uzun Hasan ile bir süre bilim yapma şansı yakalayan Ali Kuşçu, İstanbul’a gitti ve Fatih Sultan Mehmet tarafından çok sevildi ve bilim insanlığına çok değer verildi.

Ali Kuşçu’ya Ayasofya Medresesinde eğitim vermesi için fırsat verildi. Birçok bilim insanı yetiştiren ve o dönemdeki hocalara örnek olan bu değerli insan, Uluğ Bey’le ve birkaç bilim adamı ile bilime çok şey kazandırmıştır. Semerkant Rasathanesi ile anılır hale gelmiştir. Ali Kuşçu gibi bir bilim insanı bizim gençlere vereceğimiz en iyi örneklerden biridir, diyebilirim. Dinleme metnimizi dinleyerek bu metinden faydalanmak umuduyla, iyi dersler.

2 0 1 1 0 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir