Kapat

Anıttepe 5.Sınıf “Sokak” Dinleme Metni Günlük Planı

Sokak Günlük Planı

Bir toplumun ahlakı, gelenekleri ve görenekleri aile içinde öğrenilir. Bu öğrenilen tüm değerler sokaklarda kendisini hemen belli eder. Aile içinde alınan terbiye, çeşitli erdemler sokakta hemen ortaya çıkıverir. Yere tüküren, kaba ve insanlara saygısı olmayan insanlar kendilerini her yerde hemen kendilerini belli ederler. Tüm kültürlerin birbirlerinden farklı ahlaki değerleri, gelenek ve görenekleri olduğu için her toplumda farklı değerler oluşabilmektedir.

Sokakta kalan insanlara yardım, kimsesizleri gördüğümüz zaman elimizden ne geliyorsa yardım kapılarını açarız. Yaşlılara otobüste yer verme, küçüklerimizi her yerde koruyup kollamak da bunlardan sayılabilir. Çevreyi temiz bırakmak, piknik yaptığımızda arkamızda herhangi bir çöp bırakmamak, mahallemizdeki sokakları temiz tutmak bunlardan sayılabilir.

Dinleme metnimizde bazı erdemlerden bahsedeceğiz, bu adı geçen şeyleri yapmamız veya yapmamız bizi insan kılar. İnsan olmak, çevreye ve çevredeki tüm canlılara saygıdan geçer. Bunu asla unutmamalıyız. Uygarlıkların geleceğe bırakacağı tek şey ahlak ve erdemleridir.

SOKAK DİNLEME METNİ İNDİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.