Kapat

”Bir Temmuz Gecesi” Türkçe Dinleme Metni 5.Sınıf Anıttepe Günlük Plan

Bir Temmuz Gecesi Dinleme Metni

15 Temmuz metni ile birlikte o kara geceyi tekrar hatırlayacağız. Hainlerin bir girişimi ile gerçekleştirmek istedikleri bu ülkenin bağımsızlığını, egemenliğini ve demokrasisini tehlikeye atmak ve devletimizin, halkımızın o gücünü görmezden gelerek bir girişimde bulunmaya yeltendiler.

15 Temmuz gecesi saat 22.00 sularını gösterirken vatan hainlerinin eski ismiyle Boğaziçi yeni ismiyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü trafiğe kapatmasıyla olaylar patlak vermeye başladı. Hainler, o iki gecede vatansever Türk evlatlarının dik duruşu ve vatan aşkına karşı koyamadılar. Daha sonra güvenlik güçlerimiz bu vatan hainlerine gerekli dersi vererek bu vatana artık böyle girişimlerin sökmeyeceğini göstermesi ile birlikte 248 şehit, 2100 civarında gazimiz olmuştur.

Bu günü devamlı hatırlamak ve hafızayı taze tutmak bu millet için çok önemlidir. 15 Temmuz gibi bir olayın bir daha başımıza gelmemesi için bu olaylardan ders çıkarmak boynumuzun borcudur. Öğrencilerimize halkın destanını anlatmak ve gelecek nesillere 15 Temmuz ruhunu aktarmak vatan görevi sayılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir