Kapat

Büyük Mimar Koca Sinan Günlük Planı

Büyük Mimar Koca Sinan Metni

Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya gözlerini açan küçük Sinan, dedesi Yusuf Ağa ile birlikte birçok han, saray ve kervansaray görmüştür. Bu yapıları çok beğenen ve nasıl yapıldığını çok merak eden Sinan’ın küçüklükten itibaren bu işlere ne kadar ilgili olduğu hemencecik fark ediliyordu. Köyünde küçük yaşta okuma yazma öğrenmesi ve kafasından yaptığı hızlı dört işlemler onun adını köyde duyurmuştu.

Yusuf Ağa öldükten sonra Sinan, bir kervan ile İstanbul’un yolunu tutmuş ve orada birkaç ay iş arayıp durmuştur. Sonunda,bir kahvehanede çıraklık işine alınmıştır. Burada bir yeniçeri askeri tarafından yetenekli, bilgili Sinan fark edildi ve hızlıca Atmeydanı’nda bulunan Acemioğlanlar Ocağı’na yazdırıldı. Buradan iyi bir yeniçeri gibi yetişmesi amaçlanıyordu.

Sinan’ın yeteneğinin mimarlık, inşa alanında olduğu fark edilince, onu çırak olarak Osmanlı’nın mimarlar ile ilgili en kıdemli yerine girmesi istendi. Yeteneği ile ustalarının çok şaşırtan Mimar Sinan, bir süre sonra padişah ve etrafındakiler tarafından göze çarptı. Mimarbaşı’nın vefat etmesi ile birlikte, Sinan mimarların en kıdemlisi yani Mimarbaşı olarak vazifelendirildi.

Osmanlı’nın hakimiyeti olan birçok yerde yapıları birebir gözlemleyen, vatanına çeşitli eserler kazandıran Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman zamanının dünya üzerindeki en yetenekli mimarlarından ilk sırada gösteriliyordu. Süleymaniye, Selimiye gibi heybetli yapılar ile herkesin aklını başından almayı bildi. Hürrem Sultan’a da çeşitli yapılar yaparak, mesleğinin maharetlerini göstermiş ve takdirini toplamıştır.

0 0 1 0 0 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Azim Metni
Ekoyay 6.Sınıf ”Azim” Günlük Planı

Bir işi başarmak, istediğini elde etmek için içimizde olacak ilk şey; azimdir. Uğraşını nihayete erdirmek için ümitsizliğe kapılmamak, hedefler uğrunda...

Kapat