Kapat

Anıttepe 5.Sınıf “Çitlembik” Metni Günlük Planı

5.Sınıf Anıttepe Çitlembik Metni

Çıtlık ağacını ege yöresinde yaşayan insanların geneli bilmektedir. İlk olarak yeşeren, daha sonra sararan ve en son olarak da siyahlaşan bir meyvedir. Meyvesi bu yörelerde çokça tüketilir. Çitlembik metnimizde şu şekilde gelişiyor.

Süleyman, kardeşi ve Hasan çıtlık ağacında gördükleri olgunlaşmış çıtlıkları almak için ağacın altına gelmişler ve ağacı seyrediyorlarmış. Süleyman hızlıca bir hareketle ağacın tepesinde buluvermiş kendisini. Aşağıdakilerden kardeşi ve Hasan, ne kadar Süleyman’a dikkatli olmasını söyleseler de olan olmuş. Süleyman ağaçtan düşüvermiş.

Süleyman ağaçtan düşünce Hasan ve Süleyman’ın kardeşi gerekli ilk yardım önlemlerini ve okulda öğrendikleri ilk yardım yöntemlerini öğrendikleri kadar uygulamış. Ve köylüden yardım istemiş. Süleyman’ı hastanenin “Acil Servis” bölümüne yatırmışlar.

Kısa zamanda kendine gelen ve ayağı kırılan Süleyman’ın hayatını Hasan’ın ve kardeşinin ilk yardım tekniklerini doğru uygulaması çok etkili olmuş. Çitlembik metni ile birlikte ilk yardım nedir? İlk yardım nasıl uygulanır? Tarzından sorulara cevap bulacağız.

Çitlembik Metni Günlük Planı İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir