Kapat

”Deli Dumrul” Dinleme Metni Günlük Planı

Deli Dumrul Dinleme Metni

Dede Korkut hikayelerinin en ünlülerinden biri olan ”Deli Dumrul” hikayesi çocukluğumun en çok aklımda kalan hikayelerinden biri olmuştur. Deli Dumrul, köprüden geçenden 5, geçmeyenden 10 para alırken, benim en çok dikkatimi çeken konu bu olmuştur.

Deli Dumrul, köyün sevilen gençlerinden birinin hayatını kaybetmesini soruşturmuş ve bunun arkasında Allah’ın gönderdiği Azrail’in olduğunu öğrenmiştir. Azrail’i öldürmek istemiş, Azrail tarafından tam öldürülecekken affedilmiş ve canının bağışlanması için başka bir can bulması ondan istenmiş.Deli Dumrul, babasına gitmiş ama olumlu cevap alamamış. Annesine gitmiş, ondan da olumlu bir cevap alamamıştır. Sonra en sevdiği kişi olan eşine gitmiş ve ondan çok olumlu bir dönüş almış ve onların canı bağışlanmış. Annesi ve babasının canı alınmıştır.

Her kültürün kendine özgü hikayeleri, efsaneleri bulunmaktadır. Bizim de en ünlü hikayelerimizden biri olan Dede Korkut hikayelerinin içinde geçen Deli Dumrul hikayesini öğrencilere aktarmak çok faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir