Kapat

Divanu Lugati’t-Türk’ün Bulunuş Hikayesi Metni Günlük Planı

Divanu Lugati't-Türk'ün Bulunuş Hikayesi

Bundan yüzyıllar önce yazılan büyük bir eser olan Divanu Lugati’t-Türk’ün 11.yüzyılda Kaşgarlı Mahmut tarafından kaleme alındığı bilinmektedir. Peki, Türk dünyası için çok önemli bir eser olan bu kitap hakkında neler biliyoruz?

Makalede Neler Var?

Divanu Lugati’t-Türk Nedir?

Kaşgarlı Mahmut tarafından kaleme alınan bu eser 11. yüzyılda kaleme alınmıştır. Türkçenin gelişimi ve ilerleyişi için çok önemli bir eser olan Divanu Lugati’t-Türk, dilimizin ilk dilbilgisi, sözlüğü, antoloji ve ansiklopedi kitabı niteliğindedir.

7500’den fazla Türkçe sözcüğe yer verilen eser, yazıldığı dönemin adeta bir aynası görevindedir. Atasözleri ve şiirlere de yer verilen eser gerçek bir edebiyat kaynağı olarak paha biçilemez bir özelliktedir.

Yazıldığı dönemdeki coğrafyaların coğrafi özelliklerini ve dil bakımından da en iyi özetleyen bir eserdir. Türkçeyi Arap milletine öğretmek için yazıldığı bilinmektedir.

Divanu Lugati’t-Türk’ü Kim Bulmuştur?

Yazıldığı dönemden sonra belli bir yüzyıldan sonra izi takip edilemeyen eserin yeri kimse tarafından bilinmiyormuş. İstanbul sahafçılarını bilen ve zamanının tümünü orada geçiren Ali Emiri tarafından tesadüfen bulunmuştur.

Sahibi olan bir kadından 30 liraya satılması için sahafa verilmiş. Ali Emiri’ye de bakması söylenmiş ve Divanu Lugati’t-Türk olduğunu anlayan Ali Emiri bu kitabı borç alarak sahibi olmuştur.

Divanu Lugati’t-Türk’ün Bulunuş Hikayesi adlı metinle birlikte nasıl bulunduğunu çok daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Divanu Lugati’t-Türk’ün Bulunuş Hikayesi Günlük Plan İndir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir