Kapat

Dünya Üzerinde En Çok Konuşulan İlk 10 Dil

Dünya üzerinde en çok konuşulan on dil

Dünya üzerinde 8 milyara yakın insan yaşamakta. Peki, hiç merak ettiniz mi? Dünya üzerinde kaç tane dil konuşuluyor ve en çok hangileri en çok konuşulanlar arasında kabul ediliyor.

Kesin olmamakla beraber, dünya üzerinde 7000 civarında konuşulan dilin olduğu düşünülüyor. Bu dillerin kimi bin kişi tarafından konuşulurken, kimisi ise milyonlarca insan tarafından konuşulmakta. Dünya üzerinde en çok konuşulan 10 dil nedir? Diye soracak olursanız. Sırasıyla bakalım;

1-Mandarin Dili

Çince Konuşan İnsan Sayısı

Günümüzde konuşulan Çincenin bir lehçesi olan Mandarin, Çin’in bir hayli olan fazla nüfusuna göre fazla konuşulması ve ilk sırayı alması gayet de normal karşılanabilir. Yaklaşık bir milyardan fazla insanın konuştuğunu düşündüğümüz Mandarin, gerçekten zor bir dil olsa da konuşulduğu bölge itibariyle çokça insan tarafından konuşuluyor.

2-İngilizce

İngilizce Konuşan Sayısı

Dünyanın ana dili de diyebileceğimiz bir dil İngilizce, gerek ekonomik gerek sosyal anlamda evrensel bir dil. Günümüzde ana dili İngilizce olan ülkeleri düşündüğümüzde (ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Günay Afrika, Kanada, Singapur) sıranın ikincisi olmayı hak ediyor.

İngilizcenin ana dil olarak ülkeler, başlı başına 400 milyon rakamını bulmakta. Bunun dışında da İngilizcenin ana dil olmadan çokça konuşulduğu ülkeler ve bölgeler mevcuttur. Çin’in büyük nüfusuna yenilse de İngilizce halen dünyanın evrensel bir dili olarak görülmektedir.

3-Hintçe

Hintçe kaç milyon insan konuşuyor?
Hintçe dili konuşan insan sayısı ne kadar?

Hint-Avrupa dil ailesinin bir ferdi olan Hintçe, Çin Halk Cumhuriyetinden sonra dünyada en çok nüfuslu ikinci ülke olması dolayısıyla da Hintçe listemizde en tepelerden bize el sallıyor. Bollywood film sektörünün de dünya piyasasına ”merhaba” demesiyle de çok merak edilen bir dil olarak çıkış yakalamış.

Hindistan nüfusunun da yadsınamaz etkisiyle üçüncülüğü kimseye bırakmadı. 1.3 Milyar civarında nüfusunun listede güzel bir edinmesinde çok önemli bir payı var.

4-İspanyolca

İspanyla konuşulan ülke sayısı
İspanyolca kaç ülkede konuşuluyor

Amerika’nın keşfi ile birlikte birçok İspanyol denizcinin ve göçmenin Orta Amerika, Latin Amerika’ya göç etmesiyle birlikte İspanyolca dili bu ülke dışında 13’ten fazla Amerika kıtası ülkesi sınırlarında konuşulmaktadır. Yaklaşık olarak yarım milyar civarında insanın İspanyolca konuştuğu düşünülmekte ve ortaya bu düşünceyi doğrulayacak veriler çıkarılmaktadır.

5-Rusça

Rusça konuşan kaç milyon insan var?
Rusça kaç ülkede konuşuluyor?

Kiril alfabesi üzerine kurulu bir dil olan Rusça, çok sert aksanı olan bir dil olarak görülse de Dünya Edebiyatına yön vermiş birçok ünlü yazar ve şair Rusya’dan çıkmıştır.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasıyla beraber hakim olunan alanın daralması Rusça‘nın dünya üzerinde özellikle de Orta Asya’da değerini çok az düşürmüştür. Bu yüzden de yarım milyona yakın insanın Rusça konuştuğu bilinmektedir.

6-Arapça

Arapça konuşan ülkeler
Arapça kaç milyon insan konuşuyor?

Dünya üzerinde Arapça konuşanların sayısı yaklaşık olarak 250 milyon civarındadır. Bizim ve birçok dilin aksine Arap alfabesi ile soldan sağa değil, sağdan sola doğru yazı yazılmaktadır.

7-Bangalce

Bangalce konuşan insan kaç milyon?
Bangalce konuşulan ülke sayısı

Dünya üzerinde nüfusunun yoğun olması sebebiyle ülke dilinin çok konuşulduğu iki ülke söylemiştik. Bangladeş, bu söylediğimiz sıralama kriterlerinde de nüfusuyla doğru orantılı olacak şekilde 200 milyon civarında konuşulduğu için listenin yedinci sırasında yerini aldı.

8-Portekizce

Portekizcenin konuşulduğu ülke sayısı
Portekizce konuşulan ülkeler

Portekizce denilince aklımıza küçük bir kara parçası geldiğini az çok tahmin edebiliyorum. Küçük bir ülke ve nüfusa sahip olsa da Latin Amerika’da özellikle de Brezilya, Venezuela gibi ülkelerde çokça konuşulmaktadır.

Portekizce dilinin yaklaşık 190 milyon civrında insan tarafından konuşulduğu bilinmektedir.

9-Malayca

Malayca konuşan kaç milyon insan var?
Malayca konuşan ülkeler

Singapur ve Malezya’nın da resmi dili olan Malayca, bu iki ülkenin nüfusunun da etkisiyle çok sayıda bir konuşan kitlesine kavuşmuş. Özellikle de Malezya’nın nüfusunun çokluğu Malaycayı listenin 9. sırasına yükseltti.

10-Fransızca

Fransızcanın konuşulduğu ülkeler
Fransızca konuşan insan sayısı

Dünyaca sanat ve edebiyat dili olarak kabul edilen, birçok insanın çok romantik bir dil olarak gördüğü Fransızca, diplomasi dili olarak da bilinmektedir. Diplomasinin ve demokrasinin kalbi olarak görülen Fransa’nın etkisyle de Fransızca çokça başka ülkelerin sınırlarında konuşulmuş ve konuşulmakta.

Gönüllerin Dili Türkçe

Dünyada Türkçe konuşan ülkeler
Dünyada Türkçeyi kaç milyon insan konuşuyor?

Türkçenin de sondan eklemeli bir dil olması ve Çin’e kadar olan coğrafyada birçok soydaşımız tarafından konuşulması ile birlikte 100 milyon üzerinde insan tarafından konuşulduğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir