Kapat

Ekoyay 6.Sınıf “Gazlı Göl” Metni Günlük Planı

Gazlı göl kaplıcaları Afyonkarahisar’da bulunan şifalı bir doğal kaplıcadır. Afyon bölgesi zaten kaplıca kültürü ve turizm ile bilinen bir ilimizdir. Peki, Gazlı gölün bir efsanesi var desem, ne dersiniz? Anlatayım o zaman, hiç zaman kaybetmeden.

Bundan yıllar yıllar önce bu topraklarda hüküm süren bir kral (Midas) ve bu kralın güzel bir kızı yaşarmış. Kralın günleri çok kötü geçer ve gece yatağa girerken hep kara kara düşünür, düştüğü durum onu kahredermiş. Kızının vücudunda bir çıban söner, birden on çıban çıkıverir. Kızını hiç rahat bırakmazlarmış. Kızının bu durumu için Kral Midas, çevre diyarlara, duyulmadık köylere bile haber salmış ama bir türlü bu derde bir merhem bulamamış.

Bu şekilde geçen günler hem kızını hem kralı bitme noktasına kadar getirmiş. Her gece uyumak sanki onlar için bir işkence, yok olma isteğinin zamanı gibiymiş. Günlerden bir gün kralın kızı saraydan çıktığı gibi bir su birikintisinin yanına koşmuş. O suyu kana kana içmiş, içinde günlerce vakit geçirmiştir. Her geçe gün kızın ne çıbanı kalmış ne de kalbinde yarası. Kral Midas, hemen emir vermiş. Bu suyu göl haline çevirin, geçene merhem olsun içene şifa olsun, demiş. Bu yer şu an Afyon ilinde bulunan Gazlı göl olarak bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir