Kapat

6.Sınıf Ekoyay “Forsa” Metni Günlük Plan

Forsa

Forsa, gemilerde esir olarak kürek çektirilen kişi anlamındadır. Kara Memiş, gemilerde kaptanlık yapmış ve çok ün kazanmış bir kaptandır. Bir cenk esnasında Malta korsanları tarafından esir düşürülür. 20 sene boyunca kadırgalarda bitkin, perişan bir halde forsa olarak görev yapmıştır. Korsanların işine yaramaz hale geldiğinde de bir adada köle pazarında birisine köle olarak satılmıştır.

Kölesi olduğu sahibi de yaşlanınca Kara Memiş’i azat eder. Kara Memiş, bir adada kendi başına yaşamaya başlar. Her geçen gün vatan hasreti ile uykulara dalmaktadır. Bir gün uyuduğu vakitte, rüyasında Türk kadırgalarının adaya geldiğini görür ve çok sevinir.Uyandığında ise gerçekten de kadırgalar adadadır. İnanamaz, kendisini cimcikler ve bunun gerçek olduğunu görür.

Koşa koşa limana doğru yetişir. Kadırgalardan inen askerler, ona birtakım sorular sorar ve gemiye alırlar. Kaptan ile görüştürürler, Kara Memiş’i kolundaki izden tanırlar. Oğlu Turgut o geminin kaptanıdır. Sarılırlar ve Turgut, babasına cenk etmeye gittiğini söyler. Kara Memiş’te birlikte cenk etmek ister. Birlikte cenk etmeye giderler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir