Kapat

MEB 7.Sınıf İnsanlarla Geçinme Sanatı Günlük Planı

Kalabalık olarak yaşadığımız bu toplumda hayatımızı daha da kolaylaştıracak, birbirimizi anlamamızı sağlayacak en önemli şey insanlarla iyi geçinebilme sanatıdır. Sanat diyorum; çünkü gerçekten zorlu yaşam koşulları içinde birbirimizi anlayıp değer yargılarımıza saygı göstermektir.

Kendimiz dışında başka insanların da yaşadığının farkındaysak ve onların özgürlük alanlarını kendi bencilliklerimizle kısıtlamamak için elimizden geleni yapıyorsak, işte bu gerçekten bir sanattır. Maalesef bunu yapabilen kişi sayısı çok azdır. Bir arada yaşamanın veya huzurla yaşayabilmenin önemli yolu insanlarla iyi geçinebilmektir.

Bunu sadece iş yerlerimizde, okullarımızda ya da arkadaş ortamında değil; evde anne babam kardeşlerle geçinebilmek belki de bunların arasında en önemli olandır. İnsanın dünyaya ilk gözünü açtığı küçük topluluğu ailedir ve burada insan ilişkilerini öğrenip kalabalık topluma ayak bastığımızda her şeyin bizim için ne kadar kolay olduğunu görebiliriz. Toplumun en değerli, en küçük yapı taşı aile olduğu için ilişkilerimizi ilk olarak burada sağlamlaştırmalıyız. Bu sayede daha refah bir toplumda yaşamış oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir