Kapat

İOKBS Bursluluk Sınavı Hakkında Bilgi

İOKBS Bursluluk Sınavı

Öğrenci ve veliler arasında “bursluluk sınavı” olarak bilinen ama asıl adı “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı” olan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maddi gücü yetmeyen öğrenciler için devlet tarafından burslu okunmasını sağlayan bir sınav sistemidir.

İOKBS kısaltması ile bilinen bursluluk sınavı olarak isimlendirilen sınav hakkında birçok öğrenci arkadaşımız gerekli bilgiye sahip değildir. Öğrenci arkadaşlarımız sınav için çok endişeli ve meraklıdır. Bursluluk sınavı (İOKBS) hakkında birçok bilgi için cevap vermeye çalıştık. Aşağıda yazmayan soru ve cevaplar için yorumlar kısmına bir yorum atmanız yeterlidir. Umarım faydalı olur…

Makalede Neler Var?

İOKBS Bursluluk Sınavı Nedir? Kimler Girebilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından durumu olmayan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin eğitimlerine daha iyi imkanlarda devam etmeleri için yapılan bir sınavdır.

Bu sınav sonucunda belli bir puan ve sıralama alan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bursu almaya hak kazanırlar. Bursluluk sınavına girmek için özel veya resmi 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıfta okumak ve yıllık olarak ailedeki fert başına düşen yıllık gelirin belli bir tutarın altında olması yeterlidir.

İOKBS Bursluluk Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak?

Bursluluk sınavında birçok dersten doğal olarak sorular sorulacaktır. İOKBS sınavında;

  • 5,6,7. sınıflar için Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler alanlarında 25’er tane olmak üzere toplamda dört branştan 100 soru sorulacak.
  • 8.sınıflar için ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden 25’er adet soru olmak üzere toplamda 100 tane soru öğrencilere sorulacak.
  • 9,10,11.sınıf düzeylerinde Türk Dili ve Edebiyatı (25 soru), Matematik (25), Fizik, Kimya ve Biyoloji (25 soru), Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (25 soru dağıtılmış bir şekilde sorulacak) toplamda 100 soru sorulacaktır.

İOKBS Bursluluk Sınavı Burs Miktarı Nedir?

İOKBS bursluluk sınavını kazandınız veya sınava girmeden önce alacağınız bursu çok merak ediyorsunuz. En çok merak ettiğiniz bu sorunun cevabını şöyle verelim. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İOKBS için verilen burs ücreti her ayın son haftası, genellikle 25‘inden başlamak üzere ay sonuna kadar yatırılmaktadır.

Burs ücreti her sene değişmektedir. En son olarak burs için yatırılan tutar 290,66 Türk lirası‘dır.

Bursluluk Sınavında( İOKBS ) Kaç Puan Almak Gerekir?

Sınav sonucu burs kazanan öğrenciler belli kriterlere göre planlanmaktadır. Bursluluk sınavı için ayrılan kontenjanlar aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

  • Kanun ile özel hak tanınan öğrenciler ( % 10 ),
  • Öğretmen çocukları( % 5 ),
  • Ailesini ikamet ettiği alanda okul bulunmayan öğrenciler ( % 5 )
  • Diğer öğrenci kontenjanı ( % 80 )

Yukarıdaki kontenjan dağılımında da gördüğünüz gibi en çok kontenjan %80 oranıyla diğer öğrenci grubu dediğimiz maddi durumu düşük öğrenci grubuna ayrılmaktadır.

Sınıflara Göre Alınması Gerekilen Puanlar

Alınması gerekilen puanları aşağıdaki görselde belirttim.

İOKBS Bursluluk Sınavı Kazanmak İçin Alınması Gerekilen Puanlar

2020 Bursluluk Sınavı ( İOKBS ) Sınav Tarihi Ne Zamandır?

10 Nisan 2020 tarihinde İOKBS sınav giriş belgeleri yayımlanacaktır. 2020 yılı için yapılması planlanan İOKBS bursluluk sınavı 25 Nisan 2020 Cumartesi saat 10.00’da yapılacaktır.

2020 Bursluluk Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınav yapıldıktan yaklaşık 68 gün sonra 03 Temmuz 2020 Cuma günü açıklanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir