Kapat

6.Sınıf Ekoyay ”Kanatlanın Çocuklar” Metni Günlük Planı

Kanatlanın Çocuklar Metni

Teknolojik gelişmeler, zamanın hızlı akışı ve sanayileşme ile birlikte çocuklarımız daha kanatlanamadan, a… kutularına ve teknolojik diğer aletlere sığmaya çalışıyorlar. Ellerinde cep telefonu yanlarında tablet, gözlerinin hizasında televizyon yüzlerine doğru gülümsüyor. Nerede kaldı o eski çocuklar?

Eskiden, çok eski olmasa da bundan 20 yıl önce biz evlere girmezdik. Annelerimiz bize yemek yedirmek için türlü türlü kandırmaca hallere girerdi. Bizi eve sokabilecek tek kuvvet vardı; o da babamızın iki sözüydü. Şimdilerde ise çocuklar bilgisayar oyunlarının esiri, cep telefonlarına sanki bir iple bağlanmış evcil bir yavru canlı gibi yaşamaktalar. Aslında suç çocuklarda olduğu kadar büyüklerde de var.

Küçük çocukların gözlerinin önüne Youtube çizgi film kanalları, ne olduğu belirsiz kanallar oyuncaklardan önce konulur olmuş durumda. Bu metnimizde de şair bu konuyu bir hayli içerlemiş olacak ki, şiirinde teknolojik çöplükten ve onun zararlı taraflarına değinmiş hep.

1 0 0 0 0 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Yapı Bakımından Sözcükler
Yapı Bakımından Sözcükler Çalışma Kağıdı

Türkçede sözcükler aldıkları ekler ile anlam değişikliğine, tür değişikliğine uğramaktadırlar. Yapım ekleri, sözcüklere gelerek onları değişikliğe uğratan bir ekler topluluğudur....

Kapat