Kapat

7.Sınıf ÖZGÜN “Karagöz İle Hacivat” Metni Günlük Planı

7.Sınıf Özgün Karagöz İle Hacivat Metni Günlük Ders Planı

Geleneksel kültürümüzün en değerlilerinden biri olan “Karagöz ile Hacivat” gölge oyunu, günümüzde dahi yaşatılmaya ve gelecek nesillere aktarılmaya devam ediliyor. Karagöz ile Hacivat oyunları Ramazan aylarında akşamları halen daha bazı belediyelerce gösterilmeye ve yaşatılmaya devam ediyor.

Mert, cesaretli ve halkın bağrından kopan biri olan ve açık sözlü ve nerede ne konuşacağını bilmeyen Karagöz; kurnaz, içten pazarlıklı, aklı başında ve bilgili bir tip olarak da Hacivat’ı biliriz. Bu özelliklere sahip bu iki kafadarın gerçekten de yaşamış oldukları bilgisini ve vahim bir olay sonucu suçsuz yere başlarının vurdurulduğunu da eklemek isterim.

Daha sonraları Karagöz ile Hacivat’ın anılarının yaşatılması, nesilden nesile onları yaşatmak ve hafızalardan silinmesini engellemek için gölge oyunu ile yaşatılmaya çalışılmaktadır. Bu “Karagöz ile Hacivat” gölge oyunu metninde Hacivat akıllısının eline geçirdiği bir tıp kitabı ile Karagöz’ü, Tuzsuz Deli Bekir’i, Temel Reis’i hastalık derdi ile dertlendirir ve Karagöz’den bir tepki görmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir