Kapat

“Karagöz Kibarlık Öğreniyor” Metni Günlük Plan

Karagöz Kibarlık Öğreniyor

Kültürümüzün en güzel ve eğlenceli seyirlik oyunlarından olan, ramazan aylarının vazgeçilmezi Karagöz ile Hacivat. Eskiler çok iyi bilir, köy meydanlarında, şehirlerin mesire alanlarında, eskilerin kültür ve kongre merkezi alanı olan feshanelerde sıklıkla bu seyirlik oyunlara rastlanırdı. Karagöz ve Hacivat bir tef sesi ile sahneye girer ve güzel dakikalar başlar.

Karagöz, oyunun en saf görünen ama en kurnaz karakterlerinden biri, Hacivat da bilgili ve görgülü gibi görünen biridir. Tef, bu oyunun baş müzik aletlerinden biridir, oyun genellikle bir nara ve bir tef sesi ile başlar. Karagöz’ün konuşulanları yanlış anlaması bu oyunun en sık rastlanılan ve komik taraflarından, hatta en önemli ögesinden biri diyebilirim. Hacivat ile Karagöz oyununun Tuzsuz Deli Bekir, Çelebi, Tiryaki, Kanlı Nigar gibi karakterleri oyunda baş göstermektedir.

Oyunu gerçekleştiren, sesleri taklit eden ve oynatıcı olan kişiye “hayalbaz” denir. Bir perde arkasında oynatılan, gölgelerin yansımasıyla gerçekleştirilen Türk kültürüne ait bir motiftir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir