Kapat

KPSS Nedir? KPSS Puan Türleri Nelerdir?

KPSS Ne İşe Yarar?

Kamu Personeli Seçme Sınavı yani kısaltma olarak KPSS olarak bilinen sınav nedir? Kamu personeli olarak adlandırılan çalışma şekli tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanmaktadır.

Devlete ait kamu kurumlarında istihdam edilmek üzere, devlet adına çalışan memur veya işçi sınıfında çalışan personele verilen addır. Tahmin edileceğe üzere bu personeli belli bir hakka göre istihdam etmek ve belli bir sınava göre yerleştirmek en doğrusudur.

KPSS sınav sisteminin yaklaşık 17 senelik bir geçmişi bulunmaktadır. Milenyum çağına girmeden (1999-2000) yıllarında farklı isimlerle bu personel seçme sınavı uygulanmaktaydı. 2002 senesinden itibaren ise; Kamu Personeli Seçme Sınavı, hemen hemen tüm devlet kurumlarında kabul edilmeye ve bu sınava göre istihdama yönelmelerine sebebiyet vermiştir.

Özellikle öğretmenlik mesleği adı anıldığında,”KPSS sınavından kaç aldın?” gibi sorular peşi sıra gelmektedir. Milli Eğitim ile birlikte çok sıkça adı anılan bir sınav olsa da KPSS, devlet kurumlarının (Ziraat, Halk, Bakanlıklar, ÖSYM, DSİ vb.) en öncelikli ölçütlerinden biri olarak sayılmaktadır.

KPSS Puan Türleri Nelerdir?

KPSS puan türlerine bakmadan önce KPSS puanlarını iki ayrı kategoriye koymak en doğrusu olacaktır. B Grubu;Cumhurbaşkanlığına Bağlı Bakanlıklar, Müsteşarlık ve bunlara bağlı iştirakleri kapsar. A Grubu ise; Genel ve özel bütçeli kurumlar , il özel idareleri ve belediyeler vb. alımlar için kullanılan puan alanını ifade eden başlıklardır.

KPSS’ye Kimler Başvurabilir?

Bu sınava lise, ön lisans ve lisans mezunları başvurabilmektedir. Personel alınma döneminde mezun olacaksanız, sınav yapılacağı dönemde halen okuyorsanız; alım gününde mezun olmanız şartıyla girebilir ve kamu personeli olmaya hak kazanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir