Kapat

MEB 7.Sınıf “Cahit Arf” Dinleme Metni Günlük Planı

Cahit Arf Günlük Plan

Ülkemizin yetiştirdiği mükemmel beyinlerden biri olan Cahit Arf, Balkanlarda 1910 yılında Selanik’te doğmuş ve Balkan olaylarının patlak vermesi ile Türkiye’ye göç etmiştir. Çok zeki ve çalışkan bir öğrenci olan Arf, çok ilgisiz bir öğrenci gibi gözüküyor olsa da sınıfındaki öğrencilerden önce ilk harfleri öğrenen beyinlerinden olmuştur.

Matematikle olan tanışıklığı matematik öğretmeni ile daha çok samimileşmiştir. 1928 yılında Maarif Bakanlığının bursu ile öğrenimini yurt dışında, Fransa’da Ecole Normale Superieure Üniversitesi’nde tamamlamış ve Doçent olarak İstanbul Üniversitesi’nde Doçent unvanını almıştır.

Almanya’da bulunan Göttingen Üniversitesi’nde doktora programını başarıyla tamamlamıştır. TÜBİTAK’ın kurulmasında da kuruculardan biri olmuş ve birçok bilim insanını ülkemize çekmeyi başarmıştır. Matematik alanında kendi adıyla anılan “Arf Sabiti”, “Arf Kapanışları”, “Arf Halkaları” gibi pek çok bilimsel buluşu ortaya koymuştur. Cahit Arf, ODTÜ, İÜ gibi üniversitelerde çokça ders vermiş ve ODTÜ’den emekli olmuştur.

Profesörlükten sonra gelen bir unvan olan ordinaryüs unvanı ile emekliliğe adım atmış. 1997 yılında ağır bir kalp rahatsızlığı ile hayata gözlerini yummuştur. Günümüzde 10 TL’lik banknotların arkasında adı yaşatılan Cahit Arf’i bu dinleme metni ile saygı ve rahmetle anıyoruz.

Cahit ARF Metni Günlük Plan İndir

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
7.Sınıf Deyimler ve Atasözleri Konu Testi
7.Sınıf Deyimler ve Atasözleri Testi Çöz

Atalarımızın yıllar önce deneyimlerinden, hayati yaşanmışlıklarından yola çıkarak ortaya koydukları birikmiş kalıplaşmış sözlere ve kalıcı olan sözler bulunmaktadır. Belli bir...

Kapat