Kapat

MEB 6.Sınıf ”Merak Ettiklerimiz” Günlük Planı

Merak Ettiklerimiz Günlük Plan

Dünya’mız bizim için özel olarak yaratılmış ve bilimin halen açıklayamadığı sırlar ile doludur. Bizim de merak ettiklerimiz elbette vardır. Dünya ortalama olarak kaç yaşında olduğu bilinmektedir. Bilim adamları tarafından, 4,57 milyar yıl olarak hesaplanmıştır. Dünya’nın oluşumu tabii ki de çok uzun bir serüvene dayanmaktadır.

Güneş Neden Hiç Sönmez?

Güneş sistemimizin en önemli halkalarının içinde yıldızlar çok fazla yere sahiptir. Evrendeki bu yıldızlar, gezegenler Güneş tarafından enerjilerine kavuşmaktadır. Dünya’mız, Güneş’ten gelen ışınlarla atmosferinde birçok canlıya yaşam sağlayabilmektedir. Güneş ışınlarının Dünya için faydasını sorgulamak bile çok yanlış, diyebilirim.

Güneş, bu enerjiyi aklımızın, hayalimizin alamayacağı bir güçle yapmaktadır. Dünyalı aklıyla bu işi binlerce atom bombasının aynı anda infilak etmesi ile ancak açıklayabiliriz. Bunun gibi bir enerji patlaması ve 16 milyon santigrat derece sıcaklık ancak böyle açıklanabilir. Sonsuz bir enerji kaynağı gibi görünen Güneş’in anatomik röntgenini çektiğimiz gün, her şey açıklanacaktır.

Yıldızların Ömrü Ne Kadardır?

Yıldızlar, gezegenimizin en merak edilen ve bilim insanlarınca en çok takip edilen konularının başında gelir. Güneş, Ay ve Mars gibi merakların yanında yıldızlar için de sıkça araştırmalar astronomlar tarafından yapılmaktadır. Yıldızların milyarlarca yıl yaşayabildiği, hidrojen yakımı ile tıpkı Güneş gibi var olmaya devam ettikleri bilgisi çok öncelerden beri bilinmektedir.

Yıldızların, hidrojen yakımı bittiğinde helyum yakmaya başlayıp, kendi kendilerini kara deliğe sürükledikleri zamanla fark edilmiştir. Yıldızların değişik şekillere bürünüp, varlıklarını sürdürdükleri tahmin edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir