Kapat

Ortaöğretim Özürlü-Özürsüz Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Lise'de 10 gün devamsızlık kalınır mı?

Liselerde devamsızlık durumları yetkililerin de dikkatini çekti. Son yıllarda liselerde devam-devamsızlık konusunda okul idarelerin çok şikayetçi olduğu, öğrencilerin okula gelmeme noktasında birbirleriyle yarıştığı söyleniyordu. Özellikle lise son sınıfta, öğrencilerin üniversite sınavlarını da bahane ederek sene sonunu beklemeden devamsızlık yapmaya yönelmesi Milli Eğitim Bakanlığını harekete geçirdi.

Bu konu üzerine Milli Eğitim tarafından hazırlanan “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yürürlüğe girdi. Bu değişiklik ile birlikte birçok konuda değişikliğe gidildi.

Öğrenci kaç gün gelmezse başarısız sayılır ?

Yapılan değişiklik ile birlikte 10 günü özürsüz olmak üzere 30 günü aştıklarında ders durumları ne olursa olsun”başarısız” sayılacak. Öğrencilerin bu durumları velilerine yazılı olarak bildirilecek.

Sürekli bir hastalığı bulunan öğrenciler, organ nakli sorunu olan öğrenciler,tam zamanlı kaynaştırma yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olanlar ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı öğrenciler, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmi raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla, toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir