Kapat

8.Sınıf MEB ”Parktaki Bilim” Metni Günlük Planı

Bilim, fizik, kimya… hayatımızın her anında sıkça karşılaştığımız durumlardır. Her şeyin arkasında bir bilimsel olaya rastlamak mümkündür. Yaptığımız her hareketi ayrıntılarıyla düşünürsek mutlaka birinden biriyle bağdaştırırız.

Hepimizin çocukken gitmeyi en çok sevdiği yer olan parkın içindeki aletlerin bilim ışığında, fizik kuralları düşünülerek yapıldığını biliyor muydunuz? Salıncak, kaydırak, tahterevalli ve daha niceleri potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşmesiyle ya da yer çekimi sayesinde görevini yerine getirmektedir. Basit makinelerden biri olan tahterevalliyi düşündüğümüzde tamamen yer çekimi kanunundan ve denge sağlamadan ibaret olduğunu görürüz.

Ya da kaydırak… yer çekimsiz bir ortamda olduğumuzu düşünürsek, kaydıraktan kaydıktan sonra yere inmemiz imkansız bir hal alabilirdi. Yere düşmek yerine havada havalı kaldığımızı bir düşünsenize… Demek ki hayatımızın çok kuytu köşelerinde kalmış yerlerinde bile fizik kurallarının işlevi çok büyükmüş.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Soru İşareti
Soru İşareti Çalışma Kağıdı

Noktalama işaretlerinden en çok kullanılan işaret olan soru işareti sıklıkla karşımıza çıkar. Cevap beklenen her soru anlamı için soru işaretini...

Kapat