Kapat

MEB 7.Sınıf ”Piri Reis” Günlük Planı

Piri Reis Metni

Dünya denizcilik tarihinin ilk el kitabı, gezip gördüğü yerleri yazdığı ”Kitab-ı Bahriye” Piri Reis’in yaptıklarının sadece biridir. Osmanlı donanmasının en ünlü komutanlarından Piri Reis, üstün denizcilik yetenekleri Osmanlı padişahları tarafından hemen fark edilmiş ve desteklenmiştir.

Haritacılığıyla da bilinen Piri Reis’in çizdiği haritalar, döneminin en ileri çizim teknikleri ile çizilmiş üstün haritalarından olmuştur. Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi padişahlara yaptığı çizimler ve haritalar ile padişahların desteklerini görmüştür.

Amerika kıtasını da içeren harita çizimlerinin bazıları günümüzde halen elimizde bulunmaktadır. Bu çizimler dönemin şartları ve teknolojisi düşünüldüğünde gerçekten takdire şayan bir yetenek örneğidir. Piri Reis gibi bir üstün yeteneğin Osmanlı donanmasında, Osmanlı Devletin’e çok büyük bir donanma gücü sağladığı düşünülmektedir.

Bu metnimizle birlikte, Piri Reis gibi ünlü bir denizcimizi öğrencilerimize hem tanıtmış hem de yeteneklerini göstermiş olacağız.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Merak Ettiklerimiz Günlük Plan
MEB 6.Sınıf ”Merak Ettiklerimiz” Günlük Planı

Dünya'mız bizim için özel olarak yaratılmış ve bilimin halen açıklayamadığı sırlar ile doludur. Bizim de merak ettiklerimiz elbette vardır. Dünya...

Kapat