Kapat

MEB 8.Sınıf “Robinson Crusoe Issız Ada” Dinleme Metni Günlük Planı

Macera ve serüveni bir genç olan Robinson, annesinin ve babasının sözünü dinlemeyen bir İngiliz gencidir. En çok merak ettiği, heves ettiği şeylerden biri denize açılmak ve seyahat etmektir. Bir ticari gemi ile bu hayalini yaşamak için ailesine haber vermeden bir maceraya yelken açar. Gemi, okyanusun ortasında bir fındık kabuğu gibi sallanmaya ve Robinson’un aklından ”Keşke bu yolculuğa çıkmasaydım” cümlelerine yol açmıştır.

Robinson Cruose bu olaydan sonra kendi için iyi bir ders çıkarmamış olacak ki, yine bir teklif için denize açılmayı aklına koyar ve yapar. İngilitere’ye Afrika’dan bir çok esir kaçıracaktır. Aklında bu tarz bir plan ile yola çıkar ama işler istediği gibi yolunda gitmez. Gemisi batan Robinson, tek başına bir karaya adım atar. Bu adada tam 23 senesini geçirir ve 24’üncü senesinde adanın bir başka tarafında bir yerli topluluğun varlığından haberi olur.

Bu yerliler ile etkileşime girmemiş ama çok da iyi saklanamamış. Yerlilerin elinden kurtardığı “Cuma” adlı esir ile iyi bir dostluk kurmuştur. Cuma ile birçok maceraya atılmışlardır. Kısaca bahsettiğim Robinson Cruose’u dinlediğinizde belli bir kısımdan alınmış bir bölümünü, Issız Ada, dinleyeceksiniz.

Robinson Crusoe Issız Ada Metni Günlük Planı İndir

1 0 0 1 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
7.Sınıf Noktalama İşaretleri Online Test
7.Sınıf Noktalama İşaretleri Testi

Bir yazının okunulmasını kolay hale getirmek, vurgu ve tonlama yapılacak noktaları belirtmeye yarayan ve duraklama, nefes alma yerlerini bize bildiren...

Kapat