Kapat

6.Sınıf MEB “Tarhananın Öyküsü” Günlük Planı

Tarhananın Öyküsü Metni Günlük Planı

Tarhana, Türk mutfağının en önemli ve köklü yemeklerinden biridir. Tarhana ile yapılan çorba binbir derde devam birçok hastalığa çözüm yolu olarak atalarımız tarafından şifa kaynağı olarak tüketilmiştir.

Yüzyıllardır bozulmadan günümüze kadar gelen Tarhana, günümüzde de halen evlerde analarımız tarafından yapılmaya devam edilen bir şifa kaynağıdır. Türkiye’de birçok yörede yapılış farklılıkları gösteren bir yemek çeşidi olsa da özündeki mantık her zaman aynı olmuştur.

Ana madde olarak yoğurdun kullanılması tüm yörelerde tarifte yer almaktadır. Tarhananın çok zahmetli bir yapılış hikayesi mevcuttur.

Tarhana Nasıl Yapılır?

Tarhananın ilk ana malzemelerinden domates, soğan, nane, kırmızıbiber ilk olarak güzelce temizlenir ve karışım için hazırlanır. Soğanlar doğranır, domateslerin kabukları soyulur ve sulu bir hale getirilir.

Bu karışım daha sonra yoğurdun yoğunlukta olduğu, içinde tuz ve unun bulunduğu ve önceden karıştırılmış karışıma yavaşça dökülür. Daha sonra tüm malzemeler birbirlerine yedirilerek Tarhananın ilk şekli ortaya çıkartılır.

Yoğurulan malzemeler bir süre bekletilmeye, bu sayede mayalanmaya alınır. Uzun vakit bekleyen tarhana ekşi, kısa süre bekleyen tarhana ise tatlı olduğunu söylemekte fayda var.

Mayalanan karışım güneşlik bir alana kuruması için 2-3 gün yayılır. En son olarak kuruyan tarhana bez torbalarda kış günlerinin gelmesini bekler 🙂

Tarhananın Öyküsü adlı metnin günlük ders planı ve etkinlik cevapları için aşağıda daha sonra paylaşacağım butona tıklamanız yeterli olcaktır.

Tarhananın Öyküsü Metni Günlük Planı İndir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir