Kapat

8.Sınıf Türkçe ”Uzay Giysileri” Dinleme Metni Günlük Planı

Uzay Giysileri Ders Planı

Uzay, tüm gençlerin ilgisini çeken ve hayallerini süsleyen bir kavram olmuştur. Uzay ile olan ilk bağlantılar Soğuk Savaş döneminde en üst seviyede olmuştur. İki farklı güç olan ABD ve Sovyetler Birliği arasında uzay yarışlarının başladığı, Ay’a ilk çıkacak ve ayak basacak ülkenin çok büyük bir güce sahip olacağı düşüncesiyle, uzay endüstrisi çok yol katetmiştir.

Ay’a ilk basan Neil Louis Armstrong, 20 Temmuz 1969 tarihinde ”Bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım.” sözleriyle tarihe geçmiştir. Amerika Birleşik Devletleri bu program ile birlikte Soğuk Savaş döneminde büyük bir başarı sağlamıştır.

Uzay Giysilerini Hiç Merak Ettiniz Mi?

Astronotlar uzay aracı ile atmosfer dışına çıkana dek büyük bir basınca ve kuvvete maruz kalmaktadır. Bu hızın etkisiyle birlikte kan basıncının dengelenmesi ve doğal ortam koşullarının astronot için sağlanması gereklidir. Bu dengeyi kuracak olan mekanizma, sadece teknolojik bir giysi olan uzay giysisidir.

İlk uzay çalışmalarında kilolarca ağırlığa sahip olan uzay giysileri, günümüzde eskilere oranla çok daha hafif ve teknolojiktir. Teknolojik gelişmelerle birlikte, uzay giysilerinin ergonomikliği ve dayanaklılığı daha da artmıştır. Uzay istasyonunda dış görevler için kullanılan uzay giysileri, uzay istasyonu içinde kullanılmasına gerek kalmadan, iç atmosfer insan yaşamına uygun hale getirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir