Kapat

Özgün 7.Sınıf ”Yıkmak Kolay” Metni Günlük Planı

Yaşadığımız hayatlara baktığımızda elde ettiğimiz her şeyin bir meydana gelme, bir yapım aşaması vardır. Hemen hemen her şeyi taşları üst üste koyarak ortaya çıkarırız. Birçok zorluktan geçer, uzun vadeler isterler. Beden ve zeka gücünü kullanarak ortaya çıkardığımız ürünleri ortadan kaldırmamız ise bir o kadar basittir. Örnek verecek olursak; her yemekte bize eşlik eden, belki çok basit gördüğümüz ekmeğin bile o sofraya gelene kadar ne aşamalarından geçtiğini hiç düşünmeden tüketiyoruz.

Halbuki düşünecek olursak o ekmek için öncelikle koca bir tarlaya ihtiyacımız vardır. O tarlayı ekecek birine,ektiği tarlayı sulayacak başka birine, (tarladaki ekinin büyümesi için geçecek zamanı hesaba bile katmıyorum) başaklar olgunlaşınca olgunlaşan başakları toplayacak ve onu değirmende öğütüp un haline getirecek, fırında unu hamur yapıp ekmeğe dönüştürecek birilerine de ihtiyacımız vardır.

Bizim o ekmeğin sofraya nasıl geldiğini unutup çöpe atmak için ise dakikalara ihtiyacımız vardır. Yani bir tane ekmeğin masamıza gelme serüveni birkaç ayı bulurken, bizim o ekmeği bitirmemiz bu kadar uzun sürmüyor. Ekmeği yapmak için birçok bilgi birikimine ihtiyacımız varken bitirmemiz için bunların hiçbirine ihtiyaç duymuyoruz. Bu yüzden hayatta sahip olduğumuz, gözümüzün gördüğü ve gönlümüzün hissettiği her şeyin ortaya çıkışının farkında olalım.

Günlük planı ”Yıkmak Kolay Çalışması” butonundan(aşağıdaki) indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir