Kapat
7.Sınıf Fiiller(Eylemler) Online Çöz

Cümlelerde iş(kılış), durum ve oluş bildiren yargılara fiil(eylem) denir. Yargı bildiren fiiller zaman ve şahıs ekleri ile çekimlenmektedir. Bir sözcüğün fiil(eylem) olup olmadığını mastar ekleri “-mak, -mek” ile anlayabiliriz. Sözcüğe getireceğimiz mastar eki ile anlam değişmesi, bize o sözcüğün fiil olduğunu; sözcüğe getirilen mastar ekinin anlamı değiştirmemesi, sözcüğün isim olduğunu göstermektedir.

Fiiller kişi(şahıs) ekleriyle çekimlenebilir. Şahıs ekleri tekil ve çoğul olmak üzere ikiye ayrılır: ben, sen,o ekleri tekil; biz, siz, onlar ise çoğul kişi ekleridir. Testimizde de şahıs ekleri ile ilgili soru(lar) sorulmuştur. Bu konuyu dikkatle irdelemenizde fayda var. Bir eylemin söylenme zamanı ile gerçekleşme zamanı gibi anlamsal sorulara testte yer verilmiştir. 12 sorudan oluşan fiiller testi, soru kökleri ve soru tarzları ile konuyu pekiştirmenize katkı sağlayacaktır. Anlamsal fiil soruların hakim olduğu testi çözmeniz faydalı olacaktır.

7.Sınıf Fiiller (Eylemler) Konu Testi

Başla
Tebrikler - 7.Sınıf Fiiller (Eylemler) Konu Testi adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir