Kapat

Acımak Romanı Test Soruları

Bir baba (Müşrit Bey) ve kızının başından geçen olayları anlatan güzel bir eser. ”Acımak” romanı ile bize Reşat Nuri çok şey göstermiş oldu. Müşrit Bey’in annesini kaybetmesinden sonra hayatındaki düzen bir anda altüst olur. Müşrit Bey, Sivas iline memur olarak atanmış ve o şatafatlı, gece düşkünü insanların içinden bir elmas gibi parlamıştı. Kaymakam olarak görev yapmaya devam etme şansı bulmuştur.

Yine bir gün kaymakamlık görevi icabı bulunduğu şehrin birçok sorunundan biriyle uğraşırken yolda bir selamlaştığı adamla karşılaşır. Adamı evine götürmek istemiş ve eve ulaştıklarında adam Müşrit Bey’in kollarında can vermiştir.

Bu vahim olay sonucu Müşrit Bey, ileride eşi olacak hanımefendi ile tanıştı. Evlendiler ve Müşrit Bey karısı ve kaynanası ne istiyorlarsa yapmaya çalıştı. Elinde avucunda ne varsa onlara sundu. Ama bu kadınlar doymak bilmiyordu, adamı öyle bir borca sokmuşlardı ki, bu borçlardan kurtulmanın bir yolu yoktu. İki kızı da olmuştu ama kaynanası yüzünden babalarından nefret ediyorlardı.

Zehra, Müşrit Bey’in kızı olmaktan dolayı utanıyordu. Zehra Anadolu’nun bir köyünde öğretmenliğe başlamış. Bir gün acı bir mektup eline ulaşmıştı, babası ölmüştü. Zehra, babasından nefret etmesine rağmen gitti ve babasının günlüğünü okuduğunda ”Acımak” duygusu içinde oluşuverdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir