Kapat

Çalıkuşu Kitabının Test Soruları

Çalıkuşu Kitabı Test Soruları

Edebiyatımızın en güzel ve sağlam kalemlerinden biri Reşat Nuri Güntekin‘in bu romanını bilmeyen yoktur. Birçok romanı da filmlere konu olan Güntekin, Türk Edebiyatı için dikili taşlardan biri niteliğinde ve kalitesinde. Çalıkuşu romanı ile de bunu kanıtlıyor zaten.

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanı kısaca değinirsek;

Feride, Subay babası ve erken yaşta ölen annesi sebebiyle teyzesinde ikamet etmektedir. Teyzelerinin çocukları pek de anlaşamayan Feride, Fransızca dil eğitimi veren bir yatılı okula gönderilmiştir. Burada da derslerden kaçıp ağaçlara tırmandığı için kendisine ”Çalıkuşu” lakabı takılmıştır. O günden sonra da zaten kimse Feride dememiştir. Kuzeni Kamran ile de aşk üçgeninde takılı olan Feride, bu aşktan umduğunu bulamamış ve Kamran’ın bir çocuğu olacağı haberini almıştır.

Bu günden sonra evden kaçar, kendisine iş bulmaya bakar. Zeynel’i köyü diye bir köyde öğretmenlik mesleğine başlamıştır. Burada bir eğitimci ile yolları kesişir, evlenirler. Daha sonra bu adamın uğraşları sonucu Kamran ile Feride yine birbirlerini bulur ve evlenirler.

Çalıkuşu Kitabının Test Soruları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir