Kapat

Dünyadaki Ülkelerde Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Öğretmen maaşları ülkelere göre ne kadar

Bir ülkenin en büyük kozu eğitim seviyesidir. İyi yetişmiş bir birey, hem ülkesine hem de dünyaya çeşitli yararlar sağlamaktadır. Yatırımını insana yapan birçok ülke, daha sonraları bunun karşılığını kat ve kat fazlasını görebilmektedir. Bunun dünyada birçok örneği mevcuttur.

Japonya örneğinde olduğu gibi; üst üste atılan iki atom bombasının arkasından viraneye dönen bir ülkeden şimdilerin teknoloji başkenti olma vasfı, Japonlara gökten zembille inmedi. Ülkenin bütününde yetişmiş insan gücüne verilen önem, disiplinin hat safhada olduğu bir eğitim ile bunu ancak başarabilmişler. Ülkelerin eğitime verdiği önem de kendi geleceklerini belirlemektedir.

Eski bir Çin Ozanı Kuan-Tzu’nun da dediği gibi;

”Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, on yıl sonrasını düşünürsen ağaç dik, yüzyıl sonrasını tasarlıyorsan insanları eğit.”

Bu sözden de anlaşılacağı üzere, bir insanı eğitmenin ülkeyi kalkındırmak olduğunu apaçık görmüş oluyoruz. Öğretmenlerimizin de bu payda çok büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Onların ne kadar mutlu olduğu, çocukların da eğitim kalitesinin ölçüsünü belirlediği bir gerçek. Ülkelerin öğretmenlere verdiği sağladığı sosyal imkanlar, yardımlar, çeşitli haklar ve yaşamını daim ettirmesi için verdiği maaşlar da ölçebiliriz.

Ülke ülke bunlara bakacak olursak;

JAPONYA

Teknolojik seviye, iş gücü kalitesi ve eğitimdeki disiplin ile öne çıkan bu ülke, öğretmene verdiği maaşlar ile de belli bir seviyeyi yakalamış durumda. Japonya devleti, kendi okullarında öğretmenlere aylık 4600 – 5000 dolar civarı bir maaş sağlamakta.

FİNLANDİYA

Eğitim seviyesi olarak halkın %99’undan fazla bir okur yazar oranı bizleri karşılıyor. PISA gibi sınavlarda üst üste ilk üçte olan Finlandiya, gerçekten de bu işi çözmüş. Öğretmenlerine ise kıdem ve bilgisine göre 2200 ile 6000 euro aylık maaş veriyorlar.

KANADA

Soğuk bir bölgede olan ve halkının eğitim seviyesinin yüksek olduğunu bildiğimiz Kanada, öğretmenlerine aylık 4500 ile 5000 dolar arasında bir maaş vermekte.

HOLLANDA

Bir Avrupa ülkesi olan Hollanda, refah seviyesi yüksek ve imkanlar olarak iyi bir konumda. Öğretmenlerine ise 4700 – 5000 euro civarı maaş vermekteler.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Dünya lideri konumunda bulunan ABD, eğitim anlamında da ilk 15 ‘inci sıraya girmeyi başarıyor. Yıllık bazda maaşların hesaplandığı ülkede öğretmenlere 67 bin dolar civarı yıllık ücret verilmekte.

GÜNEY KORE

Teknolojik atılımlar ve eğitim ile adından sıkça söz ettiren bir ülke Güney Kore, ülkede insana büyük bir önem verilmekte olup, öğretmene de paralel şekilde olsa gerek, 6 bin dolar civarı aylık bazda ücreti çok görmemekteler.

ALMANYA

Bir başka çalışkan ülke daha, bu ülkede eğitime verilen önem gerçekten de üst seviyede diyebiliriz. Çıraklık eğitiminin de çok önemsendiği Almanya’da öğretmenlere de 5000 – 6500 euro dolaylarında aylık maaş verilebilmekte.

İSVİÇRE

Bankacılık alanından olan ünlerinin gerçekten de hakkını veriyor. Öğretmenlere karşı da cömert olan İsviçre, öğretmenine aylık 6000 – 6500 euro vermekte.

LÜKSEMBURG

Öğretmenine en çok değer ülkelerin zirvesi burası, Lüksemburg’da öğretmene verilen maaş bazı ülkelerde doktorlara dahi verilmiyor. Eğitimi çok önemli gören ülke, öğretmenini de verdiği maaş ile güldürebiliyor. Ülkede eğitim veren bir öğretmen aylık olarak 10 bin ile 11 bin euro arası kazanabilmekte.

TÜRKİYE

Gelelim güzel ülkemize, taşı toprağı altın olduğu kadar öğretmene verilen değer yapılan sıralamalarda hep en üstte. Devlet tarafından öğretmene verilen değer ise; yıllık bazda kur fiyatları ile 10 bin dolar civarında.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir