Kapat

Düşünceyi Geliştirme Yolları Afişi

Düşünceyi Geliştirme Yolları Afiş

Türkçe içerikli yazılarda düşünceyi geliştirmek, düşünceyi daha etkili bir şekilde aktarmak için çeşitli yollara başvurulmaktadır. Burada asıl önemli olan okuyucunun dikkatini yazının üzerine yoğunlaştırmaktır.

Düşünceyi geliştirme yolları; tanımlama, örneklendirme, karşılaştırma, tanık gösterme, benzetme ve sayısal verilerden yararlanma olarak altı alt başlıktan oluşmaktadır.

Makalede Neler Var?

Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?

Düşünceyi geliştirme yollarının altı alt başlıktan oluştuğunu yukarıdaki satırlarımda belirtmiştim. Düşüncemizi anlatırken daha etkili ve dikkatleri yazının üzerine çekebileceğimiz yolları hep birlikte görelim.

Tanımlama

Bir şeyi açıklamak ve onun hakkında bilgi vermek gibi açıklayıcı ifadelerin kullanıldığı bir düşünce geliştirme yoludur. “Bu Nedir?” sorusu ile paragraflar arasında bulunabilmektedir.

Sayısal Verilerden Yararlanma

Yazılarımızın içerisinde sayısal istatistik bilgilere, sayı içeren değerlere yer verdiğimizde sayısal verilerden yararlanma yolunu yazımızda kullanmış olmaktayız.

Yazılarımızın içinde bu yolu bulmaktaki en büyük yardımcımız grafik, anketler olabilmektedir.

Örneklendirme

Bahsedilen konu ve içeriğin daha açık ve anlaşılır bir hale gelmesi için en çok kullandığımız yollardan biri örneklemedir. Örnekler ile yazılarımızın daha anlaşılır olmasına katkı sağlarız.

Benzetme

Anlattığımızı bir olayı, durumu, canlıyı daha farklı bir şekilde benzetme ilgisi yolu kurarak aktarmamıza benzetme denir. Yazılarımızda kavramların başka kavramların özellikleriyle anlatılmasıdır da diyebiliriz.

Karşılaştırma

Kavramlar arasında benzer şeyler ile farklı şeyler arasında bir seçim yaparak kıyaslamalar yapmamıza karşılaştırma denir. Düşünceyi geliştirme yollarının en sık başvurulan yöntemlerinden biri de denilebilir.

Tanık Gösterme

Bahsettiğimiz konu ile ilgili yazıyı okuyanları ikna etmek için kullandığımız yöntemlerden biri tanık göstermedir. Bilgisi ve çalışmaları ile o alanda söz sahibi olmuş kişiler yazdıklarımıza bir nevi delil olur.

Afiş çalışmasını hemen indirmek için aşağıdaki butonu tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir