Kapat

Eskici ve Oğulları Kitap Soruları ve Cevaplar

Eskici ve Oğulları Soruları

Çukurova gibi bereketli ve bol konuları ile kitaplar kaleme alan Orhan Kemal, Eskici ve Oğulları ile yine bir yaraya parmak basmak istemiştir. Aile hayatı ve o dönemin sosyal, ekonomik durumuna ışık tutan eserler ile bizlere o dönemi adeta yaşatmıştır.

Eskici ve Oğulları, aileden zengin olan Topal’ın birden ailesinin zenginliğini kaybetmesi sonucu fakir bir hayata gözlerini açar. Ayakkabı tamirciliği ile ailesini geçindirmek zorunda olduğu için bu işi sevmese de eve ekmek götürmesi gerektiği için yapmak durumundadır.

Ali ve Mehmet adından iki oğlu olan Eskici, küçük oğlu olan Ali’ye daha bir düşkündür. Bir gün işlerin ters gitmesi ve karşı tarafa bir tamircinin daha açılması Eskici’nin işlerini bıçak gibi kesmiştir. Mehmet ve onun ailesi de Eskici’nin evinde kalmaktadır. İşlerin kötü gitmesiyle birlikte ailenin bireyleri babalarının yanında durmak istemez, yanından ayrılmaya başlarlar. (Eskici’nin de çok boğazdan dert yanması çok etkili olmuştur.)

Mehmet’in yeni bir iş bulması ve bu işe ailece onları da ikna etmesi sonucu pamuk tarlasında zor, bir o kadar da acı verecek olayların ortasına çalışmaya giderler. Burada Mehmet’in çocuklarının sıtmaya yakalanması da işin en kötü yanı olmuştur. Baba Eskici, oğullarının, ailesinin iyileşmesi için tüm varlığını ortaya dökmeye hazırdır.

Eskici ve Oğulları hakkında özet geçici bir test yapmaya ne dersiniz? Testi hemen indirin ve kendinizi sınayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir