Kapat

Etkili ve Verimli Ders Çalışmanın 7 Yolu

Eğitimcilerin yıllardır üzerine çalıştığı bir konu bu; çünkü etkili ve verimli ders çalışma, bir şans meselesi değildir. Bu yazımızda, psikologların ve öğretmenlerin, dünyaca ünlü okullarda başarılı olmuş öğrencilerin ders çalışma metotlarından yola çıkarak; edinilen bilgiyi daha uzun süre koruyacak ve daha uzun ders çalışma saatlerinden kurtaracak etkili ve verimli ders çalışmanın 7 yolunu belirledi. Gelin isterseniz onlara bir göz atalım…

 

1)Bir Çalışma Çizelgesi Oluşturun

Nasıl ki beslenme ve uykunuz için bir programınız varsa, günün belirli saatlerini de ders çalışmaya ayırmalısınız. Bir çizelge üzerinden giderseniz, günden güne bu çizelgeye sadık kalmak da daha kolay olacak. Eğitimciler, her gün için ortalama 2 saatlik bir ders çalışma programı oluşturulmasını öneriyor. Kişiden kişiye farklılık gösterecek bu çizelgeyi siz de kendi günlük yaşamınıza göre ayarlayın.

2) Her Gün Aynı Zamanda ve Aynı Ortamda Çalışın

Verimli bir ders çalışma programı oluşturmak için istikrar önemlidir. Çizelgenizi oluşturduktan sonra mutlaka her gün, aynı zaman diliminde ve aynı ortamda ders çalışmalısınız. Bu alışkanlık, ders çalışma konusunda konsantrasyonunuzun ve motivasyonunuzun artmasını sağlayacak.

3) İhtiyaçlarınız Yanınızda Olsun

Ders çalışırken konsantrasyon önemlidir. Sürekli bir şeyler aramak için dersin başından kalkmak, çalıştığınız dersten verim almanızı engeller. Kalem, silgi, defter, sözlük, zımba ve hatta atıştırmalıklar gibi çalışma sırasında ihtiyacınız olan malzemeler her zaman yanınızda olmalı.

4) İlhamın Gelmesini Beklemeyin

Bir yarışa hazırlanan bir sporcunun ilham beklediğini hayal edebiliyor musunuz? Biz edemiyoruz, çünkü sporcular o gün gelene kadar sabırla her gün ders çalışırlar. Siz de tıpkı bir sporcu gibi düzenli olarak ders çalışarak, sınav sırasında tepeden bir ilham gelmesini beklemek zorunda kalmazsınız.

5) Düzenli Olun

Ders çalışma konusunda yapılan araştırmalar, sınavda başarı ve düzenlilik arasında kuvvetli bir bağ olduğunu ortaya çıkardı. Derslerin notlarını düzenli bir şekilde almak, öğrendikleriniz için ayrı bölümler hazırlamak, derslerde başarınızı arttıracak.

6) Önemli Notları Unutulmaya Karşı Sigorta Altına Alın

Derste hocanın altını çizdiği önemli noktaları aklınıza değil deftere not alın. Daha sonra, bu notları unutma ihtimalinize karşı önemli noktaları tekrarlamalısınız.

7) Materyalleri Düzenli Olarak İnceleyin

Derste aldığı notları düzenli olarak incelemeyen öğrenciler, iki hafta içinde öğrendiklerinin yaklaşık %80’ini unuttuğu bilimsel bir gerçek. Notlarınızın ilk incelemesini, onları not aldıktan kısa bir süre sonra yani eve gidince tekrarlamalısınız. Ardından üzerine eklenenlerle birlikte düzenli olarak tekrarlamak, onları daha iyi hafızanızda saklamanızı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir