Kapat

Gün Olur Asra Bedel Soruları ve Cevaplar

Gün Olur Asra Bedel Kitap Soruları

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un usta kaleminden çok güzel bir eser olan “Gün Olur Asra Bedel” romanını ben çok beğendim. Rus baskısı altında geçen günler ve Kazak Türklerine yapılanların hafızadaki yerlerini masaya yatırmasıyla çok değerli bir eser olmuştur.

Mankurt olmak ve Mankurtlaşma ile ilgili verilen önemli bilgiler bizleri kitabı okurken sorgulamaya yöneltiyor.

Gün Olur Asra Bedel Hakkında Özet Bilgi

Kazak Türkleri ve Kazak köylerinin(Boranlı Köyü) kitaba konu olduğu eserde, Yedigey ve can dostu Kazangap’ın hikayesi anlatılır. Köydeki tren istasyonunda aktarma görevlisi olarak çalışan Yedigey, savaştan döndükten sonra girdiği bu işini layıkıyla yerine getirmektedir.

Gün Olur Asra Bedel kitabının ilk sayfaları da burada başlamaktadır. Yedigey’in iş yerine gelen eşinin raylar üstünde debelenen Yedigey’e çok kötü bir haberi vardır. Can dostu Kazangap vefat etmiştir. Kazangap’ın ailesine haber verilir ve defin işlemleri için fikirleri alınır.

Ana Beyit’e gömülmek için götürülen Kazangap’ın cenazesi ile birlikte Yedigey ile birlikte geçmiş ve geleceğin bir hesaplaşması yazar tarafından çok ustaca kaleme alınmıştır.

Kazangap’ın defnedileceği yerde bir uzay istasyonu ile işler değişir. Rus rejiminin bir sorgulaması, bilimsel ve uzay mesajlarının da altında derin mesajlar yatmaktadır. Cengiz Aytmatov’un kaleme aldığı eser ile çok derin mesajlar bizi karşılamaktadır. Mankurt sözcüğü hakkında da fikir sahibi olmak için okumanızı kesinlikle öneririm.

Gün Olur Asra Bedel Kitap Soruları

Eser ile ilgili birçok soruya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Test soruları ile Gün Olur Asra Bedel hakkında okuduğunuz kitabın bir incelemesini de görmüş olacağınıza emin olabilirsiniz. Soruları aşağıdan yeşil butona tıklayarak indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir