Kapat

Mai ve Siyah Kitap Sınavı Soruları

Mai ve Siyah Sorular

Halid Ziya Uşaklıgil’in seçkin eserlerinden biri olan Aşk-ı Memnu romanının soru ve cevaplarına daha önceki kitap sorusu paylaşımlarımızda yer vermiştik. Bu sefer de Uşaklıgil’in diğer bir eseri olan Mai ve Siyah’ın kitap sorularına ve cevaplarına yer vereceğiz.

Mai ve Siyah Romanının Kısa Özeti

Mülkiye Mektebini yeni bitiren Ahmet Cemil, okuduğu okulun üçüncü sınıfında babasını kaybetmesiyle birlikte hayallerine bir çizgi çizmeyle yüzleşecektir. Babasının ölümü Ahmet Cemil’in aile içindeki sorumluluğunu, annesi ve kız kardeşine karşı sorumluluk anlamında etkilemiştir.

Ünlü bir yazar olmak isteyen Ahmet Cemil, edebiyata ve sanata olan ilgili ile kendi çevresinde tanınan biridir. Tek hayali yazdığı bir kitap ile ünlü ve zengin olmaktır. Kız kardeşi İkbal’in mutluluğunu ve onun evlenmesini çok isteyen Ahmet Cemil kendisi için de arkadaşının kardeşi Lamia’yı kendi içinde uygun bir eş olarak görmektedir.

Bu olayların içinde kötü bir evlilik ile kardeşi İkbal’in hayatı kararmış ve sonunda İkbal hayata gözlerini yummuştur. Lamia’nın da başka birisiyle evlenmesiyle büyük bir hayal kırıklığı romanın sonuna hüznü bırakacaktır.

Mai ve Siyah ile ilgili sorulara aşağıdaki butondan ulaşabilir, soruları ve cevapları görüntüleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir