Kapat

Nasıl İyi Bir Öğrenci Olurum?

Lise, arkadaşlarınızla keyifli anılar bırakabileceğiniz bir yer olsa da, aynı zamanda rekabetçi bir ortamdır. Hayatınızın geri kalanı için şekillendiğiniz, ciddi adımlar atacağınız üniversiteye hazırlandığınız ve okul tercihi yaparken, sınav notlarınızın mutlaka iyi olması gereken bir yerdir. Dolayısıyla, lise hayatında iyi bir öğrenci olmak çok önemlidir; belirli bir çalışma disiplini ve becerileri gerektirir. Bu beceriler, öğrenilebilir becerilerdir. Peki, lisede nasıl iyi bir öğrenci olunur?

Okul Hayatınıza Öncelik Verin

Lise yıllarında okul hayatı genellikle ikinci plana atılır ama hayatınızın temellerini atarken ilk adımı oluşturan lisede önceliğiniz, derslere katılmak ve derslerde verimli olmak olmalı.

Derslerde Devamlı Olun

Ara sıra dersleri ekmek ve okuldan kaçmak iyi bir fikir gibi görünse de, genel olarak derslere devam eden bir öğrenci olmak, lise hayatında başarılı olmanın en önemli şartlarından biridir. Derslerinize her zaman devam edin ve öğretmenlerinizi iyi dinleyin.

Ödevlerinizi Yapın

Öğretmenlerinizin verdiği ödevleri mutlaka yapın ve her gün minimum 1-1.5 saat okulda öğrendiklerinizi tekrar edin. Çünkü derslerinizi günü gününe tekrar etmediğinizde, okulda öğrendiklerinizin yaklaşık %80’ini birkaç gün içinde unutacaksınız.

Zamanınızı İyi Yönetin

İyi bir öğrenci olmak için sadece ders çalışmak zorundasınız demiyoruz. Kimse sizden böyle bir şey talep etmez. Sadece, zamanı iyi yönetmen, iyi bir öğrenci olmak için önemlidir. Neyi, ne zaman yapacağınızı doğru bir şekilde programlarsanız, başarı oranınızı da arttırmış olursunuz. Öz disiplin geliştirmek, bu noktada oldukça önemli. Onu nasıl kullanırsanız kullanın, bir günün 24 saat olduğun unutmayın. Zamanı doğru planlamak bir öğrenci için oldukça önemlidir.

Alışkanlık Edinin

Bir insanın alışkanlık edinebilmesi için, o eylemi minimum 8 gün boyunca tekrarlaması gerekir. Bazı uzmanlar bu rakamın 21 gün olduğunu da söylüyor. Hem insan, alışkanlıkların yaratıklarıdır. Bizi, var olduğumuz kişi yapan alışkanlıklardır. Dolayısıyla iyi bir öğrenci olmak için alışkanlık edinmek oldukça önemlidir.

İyi Bir Öğrenci Olmak İçin Öneriler

  • Kendinize karşı dürüst olun. Yapamayacağınız bir ders programı oluşturmayın.
  • Kendinize sorumluluklar yaratın.
  • Kendinize güvenin. Siz de gireceğiniz sınavlarda ve hazırlandığınız üniversite sınavında başarılı olabilirsiniz.
  • Olumlu olun.
  • Zayıf yönlerinizi araştırıp bulun ve öğrenciliğinizi ona göre programlayın.
  • Bilgilerinizi birleştirin ve ardından onları daha basit ve daha akılda kalıcı bir hale getirin.
  •  Derste öğrendiklerinizi sözlü olarak sanki başkalarına anlatıyormuş gibi kendinize anlatın. Bu yöntem, sınavlarda daha başarılı olmanız için ciddi anlamda yarar sağlayacak.
1 0 0 1 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir