Kapat

Çevreyi Korumaya Yönelik Dernek ve Vakıflar Hangileridir?

Çevreci Vakıf ve Dernekler

Dünya’nın yaşı 4,57 milyar olarak hesaplanmakta ve canlıların yaşamından itibaren çevreye duyulan önem giderek azalmaktadır. İnsanların nüfusu ve teknolojisi geliştikçe çevre duyarlılığında azalmalar meydana gelmektedir. Büyük ülkelerin atmosferi kirletmesi, sera gazı kullanımı ve teknolojik gelişmelerin çevreye karşı olumsuz etkileri dünyamıza büyük yıkımlar getirmektedir.

Ülkemizde ve Dünya ülkelerinde bu çevre kirliliğine dur demek isteyen birçok sivil toplum örgütü kurulmuş ve aktif bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Şimdi, ülkemizde ve Dünya üzerinde bulunan ülkelerindeki en etkili çevre örgütleri hakkında bilgi verelim:

Dünya Üzerinde Çevre Temalı Sivil Toplum Örgütleri

Dünya üzerinde sivil toplum örgütleri büyük bir etki alanına sahip olabilmektedir. Daha fazla insan topluluğuna hitap etmesi, ulaşmak istedikleri amaca daha hızlı ulaşabilmeleri, seslerini daha çok kişiye duyurabilmeleri açısından çok büyük Global STK örgütleridir.

Greenpeace

Günümüzde yaptıkları çevresel eylemler ile tanınan ve birçok dünya liderlerinin toplantılarında eylemler ile haberlere çıkmış olan en ünlü çevre örgütü olarak bilinmektedir. Japonya kıyılarında balina avlayan gemileri engellerken, Grönland’da kürkleri için öldürülen kutup canlılarına canlı kalkan olurken gördüğümüz sözde değil özde faaliyetler yürüten bir çevre bilincini aşılayan sivil toplum kuruluşudur.

Kanada merkezli olarak 70’li yıllarda temelleri atıldığı bilinmektedir. Ülkemizde de birçok eylemle birlikte destekçilerini artırmış ve ” seninki kaç cm?” kampanyası ile balık avlama kriterlerine dikkat çekmiş ve büyük ses getirmiştir.

WWF

World Wildlife Fund açılımına sahip olan Türkçe çevirimiyle Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı olarak bilinmekte ve birçok uluslararası kuruluşlar arasında en bilineni konumundadır. Doğal yaşamın bozulmaması, nesli tükenmekte olan canlıların korunması için birçok büyük projeye imza atmıştır. Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak 1961 yılında faaliyetlerine başlamıştır.

Ülkemizde Kurulmuş Çevreye Yönelik Dernek ve Vakıflar

Türkiye’de son yıllarda çevre bilinci iyiden iyiye artmaya başladı. Ülkemizin ormanları, denizleri ve doğal oluşumları saymakla bitmez. Bu doğal mirası sevmek kadar korumak da çok önemlidir. Ülkemizin en çok bilinen çevre örgütleri şunlardır:

TEMA

Doğa ve ağaçlandırma denince akla ilk gelen çevre örgütü TEMA’dır. TEMA’nın açılımı Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı olarak söylenmektedir. Türkiye’de özellikle ağaçlandırma mücadelesi ile tanınmış bir çevre örgütüdür. Ülkemizdeki erozyonla birlikte kaybolan her yıl Hollanda büyüklüğündeki toprağın azaltılması yönünde birçok projelendirme yapmışlardır. İstanbul merkezli olarak 1992 yılında kuruluşunu gerçekleştirdiği bilinmektedir.

ÇEVKO

Tarım ve Orman Bakanlığının da en büyük destekçisi olarak bildiğimiz ÇEVKO, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda T.C Cumhurbaşkanlığının da desteğiyle geri dönüşüm ve sıfır atık gibi birçok projelerde rol oynamış ve ambalaj atıklarının azaltılması için birçok projeyi gündemine almış, yararlı bir kuruluştur. 1992 yılında Türkiye’nin İstanbul ilinde kurulmuştur.

TÜÇEV

Türkiye Çevre Koruma Vakfı olarak okunan kısaltılmış haliyle TÜÇEV, ülkemizdeki birçok atık projelerine öncülük etmek için uğraş veren bir çevre örgütüdür. Bakanlıklar ile birlikte sıfır atık, akü atıkları, suların temizlenmesi gibi birçok alanda faaliyetlerine devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir