Kapat

TÜGVA Kitap Kurdu Yarışması Hakkında Bilgi

TÜGVA Kitap Kurdu Yarışması

Son yıllardır kitap okuma yarışmaları son derece hız kazanmaya başladı. Birçok vakıf, resmi kurum bu konunun üzerine hassas bir şekilde eğiliyor. Son olarak her sene yapılan, geleneksel hale dönüşen TÜGVA Kitap Kurdu yarışmasının duyurusu yayımlandı.

TÜGVA geçen senelerde olduğu gibi bu senede Kitap Kurdu temalı yarışmasının başlangıç düdüğünü çaldı. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içerisinde gerçekleşecek olan yarışmanın tüm evrakları ülke genelindeki tüm resmi ve özel okullara DYS sisteminden gönderildi bile.

Makalede Neler Var?

Çalıştığım okula da gelen TÜGVA Kitap Kurdu yarışması yazısı ve içeriklerini okuma fırsatım oldu. Gelin hep birlikte soru-cevap şeklinde aklımızdaki sorulara cevap bulalım.

Yarışmada Hangi Kitaplardan Soru Sorulacak?

TÜGVA Kitap Kurdu yarışmasında 5 ve 6.sınıflar için;

7 ve 8.sınıf öğrencileri için aşağıdaki kitaplardan sınav yapılacaktır:

Sınav için bu kitapları öğrencilerime okutmayı ve danışmanlığını yaptığım öğrencileri sınava sokmayı planlıyorum. Kitap soruları bölümünde okuduğumuz kitaplar ile ilgili sorulara yer vermeye çalışacağım. Takipte kalın.

Yarışma Başvuru ve Sınav Tarihleri Nedir? (Sınav Süreci)

Yarışma başvuru tarihleri 27 Ocak 2020 – 30 Mart 2020 arasında, yarışmanın sınav tarihi iki etaptan oluşuyor; ilk sınav internet üzerinden (online) 2-3-4 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. Bu sınavdan toplamda beş soru sorulacak ve bir soruya doğru cevap veren aday ikinci sınava girmeye hak kazanacak.

İlk etapta gerçekleşen online sınavı geçen adaylar, 18 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşecek olan sınava yazılı olarak girecekler. Bu sınavda başarı sağlayan adaylar sms sistemiyle bilgilendirilecek veya TÜGVA internet sitesinden sonuçlara ulaşabilecek.

Başvuru Şartları Nedir?

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki resmi ve özel okullarında eğitim alan 5,6,7 ve 8.sınıf öğrencileri sınava başvurabilecektir.

TÜGVA internet sitesi üzerinden 27 Ocak – 30 Mart tarihleri arasında online olarak başvuru yapmak gerekmektedir.

Katılım Ücretli Midir?

Kitap Kurdu yarışmasına katılmak tamamen ücretsizdir. Hiçbir şekilde ücret talep edilmemektedir. Sadece internet üzerinden TÜGVA adresinden online başvuru yapmanız ve sınav merkezlerine kendi imkanlarınızla gelmeniz yeterlidir.

Yarışmada Kaç Soru Sorulacak?

Sınav test olmakla birlikte, 5 kitaptan her birinden 20 olmak üzere toplam 100 test sorusu öğrencilere yöneltilecektir.

Yarışma Ne Zaman, Nerede Gerçekleştirilecek?

Online sınav (2-3-4 Nisan 2020) olan ilk sınav TÜGVA internet sitesi üzerinden katılım ile gerçekleştirilecektir. Bu sınavdan geçerli puanı alan öğrenciler bulundukları ildeki TÜGVA merkezlerinde veya en yakın yerdeki merkezlerde sınava 18 Nisan 2020 tarihinde sınava gireceklerdir.

Sınava başvurunun az olması durumunda bulunduğunuz ilde sınav merkezinin açılmaması sebebiyle çevre illerde sınava girebileceğinizi unutmayın.

Yarışma Ödülleri?

Geldik en can alıcı ve duygusal kısma, bir yarışma yapılıyor ve doğal olarak da ödül çok merak ediliyor. Belki de bizi şevklendiren şey yarışma ödülü olabilir, tabii ki bu çok doğal.

Yarışma ödülü Türkiye geneli ilk 10 için ödül aşağıdaki gibidir:

1- Birinci 9.000 TL

2- İkinci 7.000 TL

3- Üçüncü 5.000 TL

Şeklinde ödüller ilk üç sıralamaya giren öğrencilere verilecektir. Dördüncü 1.000 TL, 5 ile 10. olan öğrenciye kadar 500’er TL verilecektir.

Bu söylediğim ödüller Türkiye geneli sıralama için geçerlidir. İl genelinde girilecek olan derecelere verilecek ödül TÜGVA il merkezlerince belirleneceği belirtilmektedir. En net bilgiye TÜGVA merkezlerinden ulaşabilirsiniz.

Danışmanı oldukları öğrencinin sıralamaya girmesiyle birlikte, öğretmen veya diğer kişilere sırasıyla 5.000, 4.000, 3.000 TL tutarında ödül verilecektir.

Tüm detaylı bilgiye TÜGVA internet adresindeki açıklamaların olduğu tugva.org/kitap-kurdu/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sizlere sınav hakkında kısa ve öz bir şekilde bir açıklama yapmak istedim. Umarım çocuklarımız istedikleri başarıyı gösterebilirler. Bu gibi yarışmaların kitap okumayı sevmelerinin, kitap sayfalarını karıştırmayı alışkanlık haline getirmelerini teşvik etmesini diler, en büyük ödülün aslında bu olduğunu bilmenizi isterim. Sevgiyle kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir