Kapat

Finlandiya Eğitimi : Öğretmene Güven

Finlandiya okul öncesi eğitim

Finlandiya özellikle dünya genelinde sahip olduğu eğitimdeki başarı seviyesi sayesinde birçok ülke tarafından kıskanılan bölgeler arasında yer almaktadır. Finlandiya’da uygulanmakta olan eğitim sistemi uzun zamandan beri aynı ve etkili bir şekilde devam etmektedir. Bugünkü yazımızda sizlere Finlandiya eğitimindeki başarılarının nasıl meydana geldiği hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağız.

Oyuna Büyük Önem Verilir

Finlandiya’da küçük yaşlardan itibaren okula başlayan öğrencilere oyun oynamak amacıyla sürekli olarak fırsat verilir. Aynı zamanda büyük yaştaki çocuklar için de eğitim zorunlu bir süreç olarak değil de daha çok oyuna benzetilerek uygulanır. Bu yöntemler sayesinde öğrencilerin dersleri çok daha kolay bir şekilde anlaması ve çok daha verimli bir şekilde ders çalışması sağlanıyor.

Finlandiya'da eğitim oyun

Finlandiya oyun eğitimi

Can Sıkıcı Sınavlar Yok

Ülkemizde uygulanmakta olan sistemin aksine Finlandiya okullarında herhangi bir şekilde öğrencilerinin üniversite hayatını belirleyecek önemli sınavlar yapılmıyor. Bunun yerine öğretmenler, öğrencileri bir birey olarak değerlendiriyor ve onların kişisel yeteneklerine göre hangi mesleğe sahip olması gerektiği hakkında karar veriyorlar. Öğretmenler ile beraber ortak bir şekilde verilmekte olan bu kararlar sayesinde öğrenciler hayalindeki ve kendisine uygun olan mesleği elde etmiş oluyor. Herhangi bir şekilde hayatlarını etkileyecek sınav sistemi olmadığı için öğrencileri büyük bir bölümü stresten ve sürekli olarak ders çalışmaktan uzak bir şekilde öğrenim hayatını tamamlıyor.

Finlandiya'da eğitim

Finlandiya’da eğitim nasıldır ?

Öğretmenlere Güven Duyuluyor

Finlandiya’da bulunmaktan okullarda çalışan personeller ve öğretmenler devlet tarafından oldukça güvenilen kişiler arasında yer alıyor. Öyle ki devletler tarafından ülkemizde uygulanmakta olan kontrol mekanizması Finlandiya’da geçerli değildir. Her öğretmen kendi dersini nasıl işlemesi gerektiğini bilir ve derslerin işlenmesi konusunda başka bir kişi tarafından kontrol edilmez. Böylece öğretmenler çok daha özgür ve kendilerine uygun olan eğitim sistemini uygular.

Finlandiya ilkokul eğitimi

Finlandiya eğitimi nasıl işler ?

Okullar Arası Rekabet Yoktur

Finlandiya’da bulunmakta olan okullar birbiriyle yarışmak yerine öğrencilerin kendi kendine yarışmasını daha uygun görür. Bu yüzden de herhangi bir şekilde okullar arasında sınavlar uygulanmaz. Okul kendi imkânları doğrultusunda öğrencileri en fazla bilgiyi vermeye çalışır ve böylece kısa süre içerisinde çok daha fazla bilgiyi öğrencilere aktarabilir. Her ne kadar okullar arasında rekabet olmasa da öğrenciler, ders çalışmak için öğretmenler tarafından cesaretlendirilir. Böylece istekli bir şekilde ders çalışmalarına yardımcı olunmuş olur.

Finlandiya ve eğitim

Finlandiya ve eğitim ilişkisi nasıldır ?

Öğretmenler İçin Hazırlık Programı

Finlandiya’da öğretmen olmak isteyen kişiler devlet tarafından hazırlanmış olan özel bir test sayesinde bazı aşamalardan geçerler. Öğretmenlerin öğrencilere yeteri kadar bilgi verip veremeyeceği hakkında yapılmakta olan bu testler sayesinde her öğretmenin alanında uzman olup olmadığı anlaşılmış olur. Eğer öğretmenler bütün testleri geçebilirse bir daha devlet tarafından kontrol edilmez ve sahip olduğu branşı en uygun şekilde öğrencileri aktarabileceğine inanılır.

Öğrenci ve Öğretmen Arasında İşbirliği Yapılır

Okulların büyük bir bölümünde öğretmenler ve öğrenciler birbirleri ile işbirliği halinde çalışmaları devam ederler. Öyle ki öğrenciler herhangi bir sorunla karşı öğretmenler gerekirse saatlerce birebir olarak öğrenciler ile ilgilenir ve sorun çözülene kadar bu bahsetmiş olduğumuz işlem devam eder.

Bahsetmiş olduğumuz tüm ve faktörler birleştiği zaman Finlandiya’daki eğitim sistemi oldukça düzenli bir şekilde devam eder. Uluslararası alanda yapılmakta olan PISA testlerinde de görülmekte olduğu gibi Finlandiya’dan katılmakta olan öğrencilerin büyük bir bölümü matematik ve dil alanında oldukça yüksek başarılara imza atarken bu başarıları elde etme aşamaları aslında o kadar da can sıkıcı bir süreç değildir. Finlandiya’da oturmuş olan eğitim sistemi sayesinde öğrencilerinin başarılı olması neredeyse bir standart haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir