Kapat

Güney Kore : Eğitim ve Teknoloji

Güney Kore ve eğitimde teknoloji

Güney Kore‘deki eğitim sisteminin bu kadar iyi olmasının altında yatan önemli sebeplerden bir tanesi ülke genelinde meydana gelen öğrenciler arasındaki rekabet olarak bilinmektedir. Anaokulundan lise bitimine kadar öğretmenler, öğrenciler ile yoğun bir şekilde ilgilenir ve birbirleriyle yarışmaları için onlara uygun bir ortam oluştururlar.

Güney Kore bölgesinde genel olarak fen bilimleri, sosyal bilimler ve matematik en önemli dersler arasında görülmektedir. Ülkenin tamamında olmasa bile, büyük bir bölümünde aynı zamanda İngilizce eğitim de verilerek öğrencilere ikinci bir dile sahip olması konusunda yardımcı olunur.

Güney Korenin eğitim başarısı

Kimi okullarda beden eğitimi Güney Kore öğrencileri için önemli bir ders olarak görülmez.Bu yüzden de Güney Kore’deki okulların büyük bir bölümünde yeteri kadar spor salonu olduğunu söylemek mümkün değildir. Dünya genelinde okullara en yüksek internet hızını sağlayan sayılı ülkelerden bir tanesi olan Güney Kore, öğrencilerin bilgiye kısa süre içerisinde ulaşması için elinden gelen gayreti göstermektedir. Tabii ki internetin bu kadar hızlı olmasının altında yatan diğer bir sebep ise devlet tarafından sunulmakta olan destektir. Ortaöğretim Güney Kore öğrenciler için zorunlu olduğu halde, lise zorunlu değildir.

Fakat herhangi bir zorlama olmamasına rağmen Güney Kore’de okumakta olan öğrencilerin yaklaşık olarak yüzde 97’si liseyi de okuyarak mezun olmaktadır. Bu oran lisenin zorunda olmadığı ülkeler arasında şimdiye kadarki dünya rekoru olarak gösterilebilir. Aynı zamanda Güney Kore okullarının büyük bir bölümünde özel olarak matematik dersleri verilmektedir. Eğer öğrencilerden bazıları üstün yetenekli olarak görülüyorsa, öğretmenler tarafından bu öğrenciler özenle seçilir ve dünyaya gelen de yapılmakta olan bazı yarışmalar için hazırlanır.

Uluslararası alanda yapılmakta olan PISA sınavlarında Güney Kore’nin başarısı bu temeller doğrultusunda her geçen gün artmaya devam etmektedir. Aynı zamanda Güney Kore, Amerika merkezli olarak düzenlenmekte olan SAT sınavının mantığı ile hareket eder. Güney Kore bölgesinde doktora yapmak isteyen öğrencilere karşı devlet destek sunar.

Hem maddi hem de manevi olarak desteklenen öğrenciler, kısa süre içerisinde dünyanın herhangi bir bölgesinde istediği ülkeye gidebilir ve doktorasını bu bölgede yaparak hem kültürlü ve geliştirilmiş hem de eğitim seviyesini yükseltmiş bir Güney Kore vatandaşı olur. Kimi önemli insanlara göre Güney Kore,  dünyanın en başarılı eğitim kültürün sahip olan sayılı ülkeler arasında yer almaktadır. Öğrencilerin bu kadar başarılı olmasının sırrı ise uzun yıllardan beri Güney Kore’de uygulanmakta olan ve değişmeyen eğitim sistemidir.

Dünya genelinde birçok farklı ülke Güney Kore‘de uygulanmakta olan eğitim sistemi taklit etmek istese de ne yazık ki bugüne kadar bu düzeni başarılı bir şekilde uygulayabilen bir toplum olmamıştır. Ayrıca Güney Kore’deki öğrencilere İngilizce öğretilmesi sebebiyle dünya genelinde iş yapma oranları da çok yüksektir. Genel olarak üniversiteden mezun olan Güney Kore öğrencileri, dünyanın herhangi bir bölgesine giderek profesyonel seviyede İngilizce konuşabilir ve buna bağlı olarak da kolay bir şekilde iş bulabilir.

Güney Kore’de devlet ve özel okulların toplamı 300’ün üzerindedir. Bununla beraber Güney Kore’nin her bir bölgesinde eksiksiz olarak okullar bulunmaktadır. Bu ülkenin maddi olarak en güçsüz olan bölgelerinde bile eğitim seviyesi oldukça yüksek olduğu için öğrenciler hangi şartlarda yaşıyor olurlarsa olsun eğitimi almaya devam edebilirler. Genel olarak maddi durumu kötü olan yerlerden mezun olmuş olan kişiler Güney Kore’nin daha varlıklı bölgelerine göç ederek eğitimini burada devam ettirir. Devlet tarafından sunulan destekler sayesinde, başka şehirlerde alınmakta olan eğitimler herhangi bir şekilde aksamadan devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.