altınşehir escort

Kapat

Kanada Eğitim Sistemi Nasıldır ?

Kanada eğitim sistemi hakkında

Kanada Eğitim Sistemi Öğrenciye Neler Getiriyor ?

Kanada eğitim sistemi dünya genelindeki birçok ülke tarafından kıskanılmakta olan eğitim sistemleri arasında yer almaktadır. Uluslararası alanda yapılmakta olan çalışmaların büyük bir bölümünde Kanada, göstermiş olduğu üstün başarılar sayesinde eğitim sistemi üzerinde son zamanlarda ciddi anlamda dikkat çekmeyi başarmış sayılı ülkeler arasında yer almaktadır. Biz de Kanada’daki bu başarının sırrının ne olduğu hakkında sizlere bilgi vermek amacıyla eğitim sisteminden bahsetmeye çalışacağız.

Okul Öncesi Eğitimi

Kanada’da okumakta olan çocuklar,  5 yaşına geldiği zaman okul öncesi eğitime başlar ve bu eğitim sırasında sosyal ve temel eğitimleri verilmeye başlanır. Okul öncesi eğitim veren kurumlar, devlet tarafından desteklenmediği için çok fazla yaygın olduğunu söylemek doğru olmaz.

kanada ilkokul eğitim sistemi

Kanada ilkokul eğitimi nasıldır?

İlkokul

İlkokul birinci sınıftan başlayarak, altıncı sınıfa kadar zorunlu eğitim uygulanır. İlkokul, eğitime devam etmek isteyen öğrenciler için 8 yıl olarak da hizmet verebilir. 6 veya 8 yıllık zorunlu eğitim Kanada’nın çeşitli bölgelerinde farklılık göstermektedir. Eğer herhangi bir öğrenci derslerine başarısız oluyorsa sınıfta kalır veya üstün zekâya sahip olduğu düşünülüyorsa bazı sınıfları okumadan sınıf atlaması gerçekleşebilir.

Kanada ortaokul eğitim sistemi

Kanada ortaokul eğitimi

Ortaokul

Ortaokula geçmiş olan öğrenciler için ileride olmak istedikleri mesleki veya akademik olarak eğitimler verilir. Bunlarla beraber, aynı zamanda sanat ve din konusunda Kanada öğrencileri ciddi anlamda bir eğitime tabi tutulur. Öğrenciler sahip oldukları farklı yeteneklere göre ortaokulda çeşitli sınıflara ayrılmaya başlanır. Öğrencilerin hangi eğitimleri alacağı ortaokul başlarken öğretmenler tarafından yapılan analizler sonucunda belirlenir ve her öğrenci farklı eğitim sistemi ile hayatına devam eder.

 

Kolejler

Kanada’da yapılan araştırmalara göre resmi olarak 200 civarında kolej bulunur. Bahsetmiş olduğumuz bu kolejler ücretli okullar olarak bilinir ve normal okullara göre çok daha farklı bir eğitim programı uygularlar. Kolejlerden mezun olmuş olan kişilerin büyük bölümü uluslararası alanda yapılmakta olan PISA testlerinde de üstün başarılar göstermektedir. Kolejde uygulanmakta olan eğitim sistemi 1999 yılında belirlenmiş ve o günden bugüne kadar aynı eğitim sistemi ile işlemeye devam ediyor.

Kanada'da lise eğitimi

Kanada’da lise eğitimi nasıldır?

 

Üniversiteler

Kanada’da dünya genelinde ün kazanmış yaklaşık olarak 75 adet oldukça yüksek donanıma sahip olan üniversite bulunur. Toronto Üniversitesi özellikle dünyadaki birçok farklı hücre tarafından bilinen ve oldukça sağlam eğitim veren kurumlar arasında yer almaktadır. Kanada’da üniversite okurken öğrencilerin sıradan derslerin yanında birçok yan ders alması da zorunlu kılınmıştır. Örnek vermek gerekirse sadece fizik alanında yoğunlaşmak isteyen bir öğrenci bile olsa, öğretmenler genellikle bu kişilere İngilizce eğitimi de zorunda kılar.

Kanada üniversite eğitimi

Kanada’da üniversite eğitimi nasıldır?

Üniversite bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterse de genel olarak 3 veya 4 yıl boyunca devam eder. Kanada’da bulunmakta olan öğrencilerin büyük bir bölümü okul bittikten sonra yüksek lisans yaparak çok daha profesyonel bir şekilde çalışmaya hazırlanmış olur. Maddi sıkıntıda olan öğrencilere devlet tarafından verilmekte olan burs imkânları da oldukça fazladır.

Kanada’da verilmekte olan eğitim sayesinde öğrencilerin oldukça büyük bir bölümü ikinci dile sahip olurlar. Sahip oldukları bu ikinci dil sayesinde Kanada’da okumakta olan öğrencilerin iş bulma oranı çok daha fazladır. Özellikle Amerika gibi iş gücü fazla olan bölgelerde iş bulma oranları dünyanın geneline göre çok daha fazladır. Eğitim sisteminin uzun süreden beri değişmeden, sabit bir şekilde devam ediyor olması Kanada’da sağlam bir sistemin olduğunun en büyük göstergeleri arasında yer almaktadır. Ülkeler arasındaki eğitim mücadelesini önde götürmeyi başaran Kanada her geçen yıl uluslararası alanda başarısını daha da arttırmaya devam ediyor.

1 0 0 0 1 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir