Kapat

KYK Kredi Faizleri Siliniyor Mu?

KYK Kredi Faizleri

Üniversite öğrencileri için Kredi Yurtlar Kurumlarının yurtları ve öğrencilere verdiği KYK kredileri, bursları çok büyük bir öneme sahiptir. Maddi durumu olmayıp üniversite yaşamını devam ettirmek isteyen öğrenciler için çok farklı devlet olanaklarından biridir. Üniversite öğrencilerine krediler ve karşılıksız burslar veren KYK, her sene ocak ayında bu verdiği burslara ve kredilere zamlar yapmaktadır.

Haliyle, bu alınan krediler karşılıksız olarak verilmediği için geri ödemeleri üniversiteden mezun olduktan iki sene sonra başlamaktadır. Her sene miktarı artan kredilerin, üniversiteye başladıktan bitirene kadar miktarı artmaktadır. Örnek verecek olursak; okula başlayınca 300 TL olan kredi tutarı, mezun olunca 600 TL civarı bir miktara ulaşabiliyor. Geri ödenecek kredi tutarı da otomatikman yeni işe girmiş veya iş bulamamış olan genç arkadaşlar için büyük bir yük haline dönüşmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK, bu konu için 2020 yılını işaret etti. Borcunu ödeyemeyen, takibe alınan genç arkadaşların 2020 yılına umutla girmeleri için bu konuya yeşil ışık yaktı. Yeni seneden itibaren bir düzenleme yapılacağı, bu düzenlemede faizlerin üzerine bir çizgi çizileceği veya yeni bir yapılandırma yapılacağı üzerinde güçlü öngörüler var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir