Kapat

Öğretmen İçin Evlilik İzni Kaç Gündür ?

Evlilik izni kaç gündür

Yaz ayı yaklaşıyor. Düğün ve nişanların ardı arkası kesilmeyecek gibi duruyor. Biz öğretmenlerin de en müsait olduğu vakit olarak ”yaz tatili”  düğün yapılacak zaman için paha biçilmez gibi duruyor. Peki, düğününü yaz ayında değil de okul sezonu yapacak öğretmen arkadaşlar için izin işlemleri nasıl gerçekleşiyor ?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre; bir memurun kendisi veya çocuklarından biri evlendiği takdirde 7 gün evlilik izni kullanma hakkı var.

Evlilik izni,  657’ye göre nikah,resmi evlilik,tarihinden itibaren 7 gün olarak belirtilmiş durumda. Bu süreye hafta sonu günleri de dahil edildiğini unutmamak gerekiyor.

Evlilik iznini düğünden sonra kullanabilir miyim ?

Resmi olarak kanunda geçmese de kullanabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığının 2015 yılında yönetmelikle bu konuda biz öğretmenler için bir ayrıcalık tanıdığını görüyoruz. Nikah ve düğün tarihleri farklı zaman dilimlerinde ise, memurun isteğine göre evlilik izni kullanılabiliyor.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Atasözleri ve Deyimlerin Doğru Kullanımı Nasıl Olur?
Atasözleri ve Deyimlerin Doğru Kullanımları – Bölüm 1

Başkent İletişim Akademisinin hazırlamış olduğu görseller ile atasözlerinin ve deyimlerin yanlış kullanımlarını, bu kullanımların aslında yanlış bir kullanım olduğunu belirterek...

Kapat