Kapat

Sözleşmeli Öğretmen Aile Birliği Ataması

Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu

Sözleşmeli öğretmen sistemi Milli Eğitim Bakanlığının gündeminden bir ara çıksa da 2016 yılında tekrardan sözleşmeli öğretmen sistemine dönüş yapıldı. Sözleşmeli öğretmenler atandıktan sonra 3 yıl sözleşmeli ve 1 yıl kadrolu olarak görev yerlerinde çalışmaktadırlar.

Sözleşmeli öğretmenler için ilk çıkan yönetmelikte bu süre 4+2 olarak belirtilmişti. En son yapılan yeni düzenleme ile birlikte bu süre 3 yıl sözleşmeli ve 1 yıl kadrolu olarak düzenlendi.

Bekar Öğretmen Ne Zaman Tayin İsteyebilir?

Bekar olarak bir öğretmen tayin hakkına 3 yıl sözleşmeli süresini tamamladıktan sonra 1 yıl olarak da kadrolu olarak aynı görev yerinde hizmet ederek bu hakka kavuşabiliyor. Görev yaptığı okulun hizmet süresi de bu tercih hakkına etki ediyor. Görev yaptığı okul 5 sene zorunluysa; bu süreyi bitirdikten sonra tercih hakkına kavuşabiliyor. Zorunlu olan görev yerlerine 4 yıl sonunda da tercih yaparak tayin olabilmektedir. Kadrolu öğretmenlere uygulanan yönetmelik ile hareket edebilirler.

Eş Özrüne Bağlı Yer Değişikliğini Ne Zaman Yapabilirim?

Sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılan bir öğretmenin 3 yıl sözleşme süresini bitirdikten sonra eş özrüne dayalı yer değişikliği hakkı doğmaktadır. Eş özrüne bağlı yer değişikliği için 3+1 sistemin 3 yıl olan sözleşmeli kısmını bitirmesi yeterli olmaktadır. Kısacası; 3 yılı dolduran sözleşmeli öğretmenler kadroya geçtiği ilk ay tercih dönemi var ise kolaylıkla yer değişikliği yapabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir